ŠOLA

Včasih smo lahko tudi malo otročji

Objavljeno 29. avgust 2015 14.00 | Posodobljeno 29. avgust 2015 14.00 | Piše: Marija Mica Kotnik

Otroci morajo septembra po brezskrbnih počitnicah spet v šolo, starši pa v službo, in naenkrat je kup obveznosti, ki jih je treba izpolniti. Kako naj starši sebe in otroke pripravijo nanje, da ne bo slabe volje ali celo preobremenjenosti, smo povprašali Simono Levc, svetovalno delavko in logopedinjo na Drugi OŠ Slovenj Gradec.

Ste pripravljeni na izzive, da se ne boste že kmalu po dopustu spopadali s preobremenjenostjo? Foto: Shutterstock

Počitnic je konec, brezskrbnost bodo zamenjali učenje in druge obveznosti. Ste pripravljeni na izzive, ki jih prinaša novo šolsko leto, da se že takoj na začetku ne boste spopadali s preobremenjenostjo in slabo voljo? Nemalo ljudi tarna, da so takoj po dopustu utrujeni in brezvoljni, celo potrti... »Običajno smo utrujeni ali izgoreli, preden gremo na dopust, a ker smo v pogonu, tega ne čutimo. Marsikdo podleže utrujenosti na dopustu, nekateri celo zbolijo. Dopust ima drugačen ritem, vstajamo pozneje, zaspimo pozneje, misli so preusmerjene, družimo se ali pa poiščemo mir. Vsekakor se v službo lažje vrnejo tisti, ki se tam dobro počutijo, imajo spodbudno delovno okolje in dobre odnose s sodelavci. V tem primeru hitro najdeš tudi prednosti tega, da si v službi. Veliko je odvisno tudi od karakterja in naravnanosti posameznika. Nekoga življenje vedno znova preizkuša, pa ohrani vedrega duha, drugi pa je že zgodaj sprejel vlogo žrtve in ne more izstopiti iz tega, čeprav bi lahko,« pravi Simona Levc, svetovalna delavka in logopedinja na Drugi OŠ Slovenj Gradec, soavtorica knjige Varuh otrokovih dolžnosti in avtorica priročnika Liba laca lak – kako pomagamo otroku do boljšega govora.

Tako ni le v službi, pač pa tudi v šoli. Če so otroci počitnice izkoristili za počitek in vsaj za nekaj časa pozabili na šolske obveznosti ter so se jim starši posvetili prek igre, druženja, skupnega dela in pogovorov, bodo v novo šolsko leto stopili spočiti in z novo energijo. Manj spočiti bodo tisti, ki so morali kljub počitnicam vsak dan vsaj nekaj malega postoriti za šolo – ti so bili v mislih vsak dan v šoli in odklop ni bil popoln, pravi Levčeva: »Veljati mora pravilo, da so počitnice res počitnice, še posebno za otroke, ki so vse leto delali s polno paro, garali za dobre ocene – za nekatere je tudi dvojka težko prigarana in zaradi vloženega truda vredna vsake pohvale.« Poletno brezskrbno energijo bomo tudi v obveznosti polnih jesenskih dnevih najdlje ohranili, če ne bomo že vnaprej delali negativnih scenarijev, v smislu kaj bo, če, pravi: »Ohranimo stik in odnos z otrokom, ki smo ga ustvarili v dopustniških dneh, ne glejmo nanj samo kot na šolarja, ki nas razveseljuje z dobrimi ocenami, pač pa opazimo in pohvalimo, kar je dobrega, na primer ko pomaga sestrici čez stopnice, sam odnese smeti, obišče babico... To velikokrat spregledamo kot samoumevno, veliko časa pa porabimo, da otroke opozarjamo na napake in napačna ravnanja. Če se bomo osredotočili na dobro, bomo imeli tega več, če se bomo vrteli okrog slabega, bo več slabega. Pozitivno gledanje lahko prenesemo na vse ravni, tudi na partnerski odnos in tistega s sodelavci.«

Seveda je dobro nekaj dopustniškega prenesti tudi v vsakdan, svetuje sogovornica: »Reči si moramo, da smo preživeli lep dopust, da smo napolnili baterije in bomo zmogli do naslednjih prostih dni.« Če smo med dopustom zjutraj telovadili, to ohranimo, bomo pač vstali malo prej, če smo si vzeli čas za pogovore, poiščimo pol ure tudi med delovnikom, takrat izklopimo mobilnik, da bomo imeli mir, ohranimo stike s prijatelji, sorodniki, tudi za to se moramo potruditi, pravi Levčeva: »Iščimo dobro. Včasih nam lahko polepša dan že pogled na cvetoči travnik, zasnežen vrh, babico, ki se igra z vnučkom. Zakaj tudi sami ne bi bili kdaj otročji in razigrani? Običajen dan spremenimo v vsaj malo dopustniškega, namesto kosila v nahrbtnik naložimo sendvi??e in gremo v bližnji park, s knjigo se zabubimo pod odejo ali pa za spremembo otrokom dlje kot običajno beremo pravljico.«

 

Deli s prijatelji