PODNEBJE, PODNEBJE

Vas mučijo vremenske spremembe?

Objavljeno 13. september 2011 10.00 | Posodobljeno 13. september 2011 10.00 | Piše: M. F.

Močnejši in bolj zdravi smo, lažje se prilagajmo na vse, kar nam ponuja narava

V iskanju ravnovesja z naravo
Nihče ni za vremenske spremembe popolnoma neobčutljiv, nekateri pa jih občutijo še posebno intenzivno. Statistike kažejo, da je samo v Evropi približno 10 milijonov meteoropatov, posameznikov, ki jim vremenske spremembe povzročajo občutne preglavice, njihovo število pa še narašča.

Izgubljamo stik z naravo

Po mnenju znanstvenikov gre vzroke za to iskati v tem, da vse več časa preživimo v zaprtih prostorih, ki so poleti ohlajeni s klimatskimi napravami, pozimi pa pregreti. Naravni sistem za uravnavanje telesne temperature, ki omogoča prilagajanje spremembam v okolju, zato postopoma postaja vse počasnejši in manj učinkovit. Prav zaradi odsotnosti neposrednega stika z naravo se organizem na spremembe odziva z vznemirjenostjo, slabim razpoloženjem, nespečnostjo, utrujenostjo in bolečinami v različnih delih telesa.

Pogoj: oslabljen imunski sistem

Kronične bolezni za meteoropatijo niso pogoj, prizadene namreč lahko tudi sicer zdrave ljudi. Največkrat tiste z nekoliko oslabljenim imunskim sistemom. Slabši je, bolj je organizem občutljiv za spremembe. In obratno. Močnejši in bolj zdravi smo, lažje se prilagajmo na vse, kar nam ponuja narava.

Osem ur spanja

Kakovosten spanec je prvi pogoj za zmanjševanje preobčutljivosti za vremenske spremembe. Med spanjem se namreč izločajo hormoni, ki znižujejo raven hormona stresa, uravnavajo krvni obtok in krepijo imunski sistem. Recept je torej povsem preprost: v posteljo pred polnočjo in vsaj osem ur spanja.

Bodite aktivni

Fizična aktivnost krepi telo in s tem imunski sistem. Vsaj trikrat na teden si torej privoščite intenziven trening, vsak dan pa pol ure preživite na svežem zraku. Sprehod po parku ali gozdu v sončnem vremenu telo navada z energijo. Tudi ob dežju se doma ne predajajte malodušju, ampak se prav tako podajte v naravo.

Obiščite savno

Savnanje zmanjšuje napetost, krepi imunost, pospešuje obtok krvi, blaži revmatične bolečine in artritis. Vendar pa bodite pozorni na nekaj pravil: v savno ne smete s prepolnim niti s praznim želodcem, v finski savni ostanite le 5 do 10 minut, v preostalih 15, preden pa boste stopili na prosto, si dodobra ohladite telo.

Čim več vitaminov

Z njimi boste prav tako okrepili imunski sistem. Uživajte kar največ sadja in zelenjave, zmanjšajte vnos soli, pijte dovolj tekočine: vodo, čaje in naravne sokove. Alkoholne pijače in kava niso priporočljive, če pa je vaš imunski občutneje prizadet, se z zdravnikom posvetujte o uživanju vitaminskih nadomestkov.

Deli s prijatelji