ODSTRANJEVANJE DLAK

Varno do gladke kože

Objavljeno 01. marec 2014 19.00 | Posodobljeno 01. marec 2014 19.00 | Piše: Da. M.

Konec britvic, depilatorjev in voskanja. Dlak se lahko znebite z laserjem, pri tem pa je pomembno, kdo laser upravlja.

Dermatovenerologinja Metka Adamič opaža, da je zanimanja za trajno odstranitev dlak vedno več, tudi med moškimi.

Čezmerna poraščenost je lahko vzrok marsikaterega kompleksa, trendi pa narekujejo povsem gladko polt. Zato je med ženskami kot tudi moškimi vedno več zanimanja za trajno odstranitev dlak z laserjem. Metka Adamič, dr. med., spec. dermatovenerologije, svetuje, da se pred odločitvijo o tem estetskem posegu posvetujete z dermatologom, saj se drugače lahko zgodi, da ni varen. »Pred odločitvijo za trajno odstranjevanje dlak z laserjem moramo vedeti, ali smo za to primerni. Primerni so tisti, ki imajo dovolj svetlo polt in dovolj temne dlačice. Svetla polt pomeni tista polt, ki na soncu vedno malce pordeči. Tisti z najsvetlejšo pozneje niti ne porjavijo, tisti z nekoliko višjim fototipom kože pa nato pridobijo nekaj barve. Pomemben je prvi obisk, saj se stranka sreča z zdravnikom, ki obrazloži celoten postopek, zakaj je potrebnih več ponovitev in zakaj se časovni intervali med njimi razlikujejo glede na dele telesa. Zdravnik pacienta tudi pregleda. Pacientov z določenimi kožnimi boleznimi ne moremo obravnavati, prav tako za laser niso primerni bolniki, ki imajo hudo sladkorno bolezen, določene sistemske bolezni ali izrazito nagnjenost h grdemu brazgotinjenju. Tudi pri jemanju nekaterih zdravil moramo biti previdni. Na dan posega pa pacient ne sme imeti herpesa in ne sme biti sončen,« pove dermatovenerologinja.

Nevarnosti IPL-aparatov

Zakaj je pomembno, da odstranitev dlak opravi zdravnik, pojasni dejstvo, da povsem trajno lahko dlake odstrani zgolj visokoenergetski laser, ki je lahko ob napačni uporabi nevaren in ima negativne posledice, kot so brazgotine. »Laser smejo uporabljati tisti, ki to znajo. Laserji za odstranjevanje dlak spadajo med najbolj intenzivne tovrstne naprave, njihova definicija pa je, da aparat proizvaja svetlobo določene barve oziroma valovne dolžine, ki se absorbira in uniči le določeno tarčo, v primeru dlačic je to pigment v dlačicah.

Da bi se z laserskim posegom za vedno znebili dlak pod pazduhami, boste za en poseg odšteli 120 evrov, za paket šestih pa 504 evre.

Stvari na tem področju so bolj ali manj jasne. Najbolj učinkoviti visokoenergetski aparaturi za trajno odstranjevanje dlačic sta diodni in aleksandritni laser, ki v rokah strokovnega osebja omogočata varno in trajno odstranitev dlak za večino ljudi. Njuna učinkovitost je tako rekoč enaka, razlika je le v tem, da je diodni laser bolj varen za uporabo na temneje pigmentiranih posameznikih. Izvori intenzivne pulzne svetlobe (IPL) nedvomno zaostajajo za učinki omenjenih laserjev. Sevajo svetlobo širokega spektra, od nekaj sto nanometrov do 1200 nm, nekateri med njimi sevajo tudi utravijolične žarke visoke energije, kar je potencialno še dodatna nevarnost, saj vemo, da so UV-žarki kancerogeni. Sploh pa v okolju, kjer se izvaja postopke z IPL-aparati, glede samega postopka za odstranjevanje ni dovolj znanja, niti v dermatologiji niti v fiziki delovanja aparatov. Kaj šele ob primerih, ko se stvari zakomplicirajo,« opozarja dr. Adamičeva.

Nekajkrat in bo za vedno

Enkratni postopek z laserjem pomeni zgolj začasno odstranitev, potem pa v večini dlake ponovno zrastejo. Le določen odstotek dlak, ki so v rastni fazi, je uničenih za vedno. Dlake, ki so bile v fazi mirovanja, pa čez čas ponovno zrastejo.

Za trajno odstranitev dlak se lahko odločite na katerem koli predelu telesa, razen v predelu oči. 

Za trajno odstranitev je treba dlako obdelati z laserjem, ko je v fazi rasti, prav zato je potrebnih več ponovitev. Število ponovitev za trajno odstranitev je večinoma med pet in sedem.

Zanimanja nad trajno odstranitvijo dlak je vedno več, tudi med vedno mlajšimi. Dr. Adamičeva najstnicam sicer svetuje, naj počakajo do konca pubertete. »Takrat se poraščenost konča, saj le tako lahko doseže trajno odstranitev. Je pa laser povsem varen in ne povzroča raka, kot nekateri mislijo, tako da bi ga teoretično lahko uporabljali kadar koli,« pove. Tudi med moškimi je vedno več takih s povsem gladko kožo, saj si ne odstranjujejo le dlak na hrbtu, temveč se odločijo za odstranitev po vsem telesu.

 

Deli s prijatelji