ZADAH

Vam smrdi iz ust?

Objavljeno 22. oktober 2017 19.00 | Posodobljeno 22. oktober 2017 19.00 | Piše: E. B.
Ključne besede: zadah usta

Nasvetov, kako se znebiti slabega zadaha, je ničkoliko, toda strokovnjaki opozarjajo, da o tej ustni nadlogi krožijo tudi nekatere neresnice.

Preizkus z izdihom v dlan ni vedno zanesljiv. Foto: Gulive/Thinkstock

Vsakogar spravi v zadrego, vsakdo bi ga rad preprečil, a trud je včasih sizifovo delo, nemalokrat se vztrajnost pač ne poplača. Zakaj? Preberite si, kateri so najpogostejši miti o zadahu!
Nekateri pravijo, da nadlogo najenostavneje odkrijemo, če izdihnemo v dlan in to povohamo. Toda kot opozarjajo strokovnjaki, takšen preizkus ni zanesljiv. Neprijetne vonjave zaradi zaloge bakterij se namreč skrivajo na zadnjem delu jezika, izrazijo pa se šele med pogovorom. Če želite preveriti, ali vam smrdi iz ust, vprašajte bližnjega, ki vam bo odgovoril iskreno in vas ne bo spravil v zadrego.

Ker je lahko kriva slaba ustna higiena, tudi gnil zob ali vnete dlesni, naj bo prvi korak pregled pri zobozdravniku.

Ali je v ozadju slabega zadaha nujno bolezen?

Morda, ni pa nujno. Zadah je največkrat zgolj začasen, ali zaradi hrane, ki se neugodno presnavlja v vašem telesu, slabe ustne higiene, gnilega zoba ali vnetih dlesni, zato naj bo prvi korak pregled pri zobozdravniku, svetujejo strokovnjaki.
Če je nadloga zgolj prehodna, jo lahko odpravimo s kakovostno ustno vodo. To ne drži vedno. Ustna voda (ali pa žvečilni gumi z močnim okusom po mentolu) nadlogo prikrije zgolj začasno, zadah pa se lahko celo okrepi! Nekatera sredstva so namreč tako močna, da z izpiranjem odplaknemo celo zdrave bakterije in tako porušimo ustrezno ravnovesje v ustni votlini. Dolgotrajna rešitev je – navadna voda. Veliko te, saj bo učinkovito odplakovala zaudarjajoče vsiljivce in ostanke hrane, dobrim bakterijam pa ne bo škodovala.

In ne pozabimo, da ima vsaka bakterija v našem telesu svojo vlogo. Varujejo nas pred boleznimi, zato ne drži mit, da se moramo znebiti prav vseh. Zdravo ravnovesje v ustni votlini bomo vzdrževali z uravnoteženim in zdravim prehranjevanjem, rednim zajtrkovanjem (izogibajmo se dobrotam iz pekarne!), pitjem veliko vode, rednim in temeljitim umivanjem zob ter izogibanjem kajenju. 

Deli s prijatelji