DANES ZAČNEM

V treh mesecih do navade

Objavljeno 23. december 2014 18.00 | Posodobljeno 23. december 2014 18.00 | Piše: Sara Femec

Prazniki so: čokolada, torte, gurmanski (tudi maščobni) presežki bližnjih in daljnih.

Vztrajnost se splača. Foto: Klemen Jeke/arhiv dm teka za ženske ona teče

Pri projektu danes začnem so pozornost posvetili tudi prehrani, ne ravno praznični. S klinično dietetičarko Denis Mlakar Mastnak smo razčistili, kaj je zdravo in katere so nezdrave navade.

V glavnem je pomembna uravnotežena prehrana, ki vključuje uživanje zdravih obrokov in izbor kakovostnih živil,« začne. Pove, da smo različni, imamo drugačne potrebe po energiji. »Pri rekreativnem športniku, ki se s telesno vadbo ukvarja več kot trikrat na teden po trideset minut, se potrebe po energiji in tudi po beljakovinah, ki omogočajo regeneracijo, povečajo,« razlaga. Doda, da lahko tudi uravnotežena prehrana vodi v debelost, če se ne gibamo. S starostjo se upočasnita bazalni metabolizem in presnova telesnih beljakovin, kar lahko vodi v povečanje teže in izgubo mišične mase.

Pomembna je torej mišična masa, ki jo ohranjamo s krepitvijo telesa. »Za rekreativne športnike, ki trenirajo za krepitev zdravja (to je približno trikrat na teden po trideset do šestdeset minut), običajno zadošča zdrava uravnotežena prehrana. Bolj ambicioznim, ki se udeležujejo tekmovanj, pa zagotovo koristi načrtovana strategija športne prehrane. A veliko ljudi opušča že temeljne prehranske navade: ne jedo zajtrka, imajo pozno kosilo, v dnevu pojedo en obrok ali dva, ne zaužijejo beljakovin, kot so meso, mleko in mlečni izdelki, ribe,« pojasni pogoste napake. Omeni še, da o pravilni prehrani veliko vemo, a običajno tako ne jemo. Druga plat je, po njenem mnenju, obilje informacij, ki tudi tekačicam povzročajo preglavice, saj se v podatkih izgubijo in potem ne vedo, kaj je prav.

Možnosti za spremembe

Prvi del prehranske obravnave v programu danes začnem je bila meritev sestave telesa, ki je izhodišče za oceno prehranskega stanja. Doslej je z večino opravila svetovanje in med daljšim pogovorom (ter prej izpolnjenim vprašalnikom) ugotovila njihove prehranske in življenjske navade, ki vplivajo na prehranjevanje. »Poskušala sem prepoznati ključne probleme in možnosti za spremembe. Pogovorili smo se, katero hrano imajo rade, katere ne, kdaj bi lahko jedle. Zdaj morajo znanje prenesti v vsakdanjik. Meritev bomo ponovili v februarju in videli, ali bo mišična masa ostala enaka, kar pomeni, da so dobile dovolj energije in hranil,« razloži potek dela. O njihovih težnjah pove: »Veliko je želja po izgubi telesne mase. A kako jo izgubiti in zakaj? Nehamo jesti kruh, testenine, riž in krompir ter se začnemo ukvarjati s športom. Super, od kod bomo potem dobili glukozo za mišično delo?« Sledi izgubljanje mišic namesto njihove obnove.

Omeni še težave, kot je utrujenost, zaradi katere vadb ne zmoremo opraviti dovolj kakovostno. Posvetiva se še spreminjanju načina življenja. »Za spremembo navad potrebujemo nekaj časa in vztrajnosti. Ponavadi traja do tri mesece, da praksa postane navada. A vztrajnost se splača. Poskušam jih naučiti, da ne odnehajo in si organizirajo čas, na primer za zajtrk,« spodbudno doda. Dame torej čaka nekaj dela. Klinična dietetičarka pa za konec zaupa, da bo zanjo dosežek, če bodo udeleženke ob koncu programa spremenile prehranjevalne navade. 

Deli s prijatelji