TEČAJ

V šoli za starše
 vedno več očetov

Objavljeno 30. december 2012 10.00 | Posodobljeno 30. december 2012 10.00 | Piše: Natalija Mljač

Pred 20 leti so materinsko šolo na ljubljanski ginekološki kliniki, ki so jo od leta 1955 obiskovale nosečnice, preimenovali v šolo za starše.

Metoda zagotavlja 100-odstotno uspešnost, tradicionalno pregledovanje sperme pa je uspešno le v 70 odstotkih.

Tečaje v šoli za starše, ki deluje pod okriljem ginekološke klinike in kliničnega oddelka za perinatologijo UKC Ljubljana, vodijo medicinske sestre in babica, tečajniki pa se lahko pogovorijo tudi s pediatri, infektologom, anesteziologom, psihologom, fizioterapevtom, zobozdravnikom in strokovnjakom za varno vožnjo. Na voljo so trije sklopi predavanj. Triurni tečaj za zgodnjo nosečnost je namenjen ženskam do četrtega meseca nosečnosti in njihovim partnerjem. Seznanijo jih s potekom nosečnosti, z življenjem, s prehrano, higieno in z rekreacijo v tem obdobju. Tečaj predporodne priprave priporočajo tistim po sedmem mesecu nosečnosti in njihovim partnerjem oziroma osebam, ki bodo bodoče mamice spremljale pri porodu ali pomagale skrbeti za dojenčka – to je po navadi mama, prijateljica ali sestra. »Na desetih 90-minutnih predavanjih izvejo, kako potekajo zadnji tedni nosečnosti in porod, kaj je značilno za poporodno obdobje in kako negovati ter hraniti dojenčka. Na treh dodatnih srečanjih se lahko pogovorijo s pediatrom, anesteziologom in strokovnjakom za varno vožnjo,« je razložila vodja šole Brigita Grum, dipl. med. sestra in svetovalka za dojenje.

»Na tečaj za bodoče očete lahko pridejo tako partnerji kot drugi porodni spremljevalci, ki se niso udeležili predporodne priprave. Traja tri ure, zato jih seznanimo le z najpomembnejšim. Že nekaj let pa opažamo, da se vedno več bodočih očetov odloči obiskovati daljši tečaj predporodne priprave, čeprav tudi udeležba na krajšem tečaju omogoči prisotnost pri porodu. Današnji očetje se želijo seznaniti s čim več koristnimi in uporabnimi informacijami, kar je pohvalno in vredno posnemanja,« je povedala Gordana Njenjić, dipl. med. sestra in babica, prav tako predavateljica v šoli za starše.

Strokovno in iz prve roke

Za nosečnice s posebnimi potrebami (slepe, gluhoneme, psihiatrične ali druge bolnice, mladostnice, socialno-ekonomsko ogrožene) organizirajo posebna srečanja. Vsi pa se lahko udeležijo individualnih razgovorov in za nasvet medicinske sestre pokličejo tudi po telefonu. Tečaji so brezplačni, oče ali drug spremljevalec pa mora prisotnost pri porodu plačati ob dvigu potrdila o obisku tečaja, sta razložili izkušeni predavateljici, ki se zelo trudita, da bi prav vsakomur posredovali čim več uporabnega znanja.

Sogovornici svetujeta, da starši, ki so pred petimi leti in več že obiskovali tečaj, ob ponovni nosečnosti na predavanjih osvežijo znanje in se seznanijo z morebitnimi novostmi. Zaradi velikega zanimanja in lažje organizacije se je treba na tečaje v tej šoli prijaviti vsaj en mesec prej. Šolo za starše na UKC lahko obiskujejo nosečnice iz vse Slovenije, vendar pa se večina odloča za tečaje bližje svojemu domu. »O porodu je mogoče veliko izvedeti tudi v pogovorih z ženskami, ki že imajo to izkušnjo, z interneta, iz knjig in medijev, vendar so informacije, ki jih posredujemo medicinske sestre in babice na neposrednih srečanjih z bodočimi mamicami, verjetno najbolj uporabne, pomembne in potrebne. Od nas odhajajo zadovoljne in dobro pripravljene na porod,« izpostavljata Brigita Grum in Gordana Njenjić.

Deli s prijatelji