TEKOČINA

V poletni vročini pijmo veliko vode

Objavljeno 19. julij 2015 12.30 | Posodobljeno 19. julij 2015 12.30 | Piše: E. B.
Ključne besede: voda pitje

V vročih poletnih dneh je pitje zadostne količine kakovostne vode izjemno pomembno. Če ne hodite pogosto na malo potrebo in je vaš urin temne barve ter neprijetnega vonja, pijete premalo. Ne čakajte, da se oglasi žeja, takrat ste namreč že na začetku dehidracije: pijte zmerno in pogosto, najbolje vodo ali nesladkan čaj.

Poletje je udarilo z vso silo in seveda z visokimi temperaturami, zdravstvena stroka nenehno poudarja pomen pitja zadostnih količin vode in nesladkanega čaja. Upoštevate nasvete? Če ne, lahko resno ogrožate svoje zdravje, počutje in tudi videz.

Voda sodeluje pri vseh ključnih procesih v telesu, po katerem kroži s krvjo in limfo ter prenaša hranila. V njej so raztopljene številne pomembne snovi, denimo minerali, vitamini, aminokisline in glukoza, voda pa sodeluje tudi pri uravnavanju telesne temperature. Napaka je, če posežemo po kozarcu vode samo takrat, ko smo žejni, kajti to pomeni, da je telo že sprožilo verigo živčnih odzivov, ki nas spodbodejo k pitju, a takrat smo že na začetku dehidracije! V vročih dneh je pitje vode še pomembnejše kot sicer, saj telo izgublja tekočino hitreje, tudi z znojenjem in dihanjem, če smo telesno dejavni, pa je izguba še večja. Odrasla ženska naj bi na dan potrebovala okoli 2,5 litra vode, moški pa 3, potrebno količino pa lahko preprosto izračunamo, če svojo težo pomnožimo z 0,3: če denimo tehtamo 70 kilogramov, potrebujemo 2,1 litra vode ali nesladkanega čaja na dan. Ali smo zadostili potrebam svojega telesa, nam bo najbolj zanesljivo pokazal urin (če so naše ledvice seveda zdrave): če je ta svetlorumene barve, pijemo dovolj, temnejša barva in intenzivnejši vonj pa opozarjata na nezadostno količino zaužitih tekočin. Vsekakor pa je priporočljivo piti več, kot velevajo osnovne potrebe, pa kaj če zato večkrat obiščemo toaleto!

Dehidriranost lahko torej preprečimo, najbolje pa je, da pijemo večkrat po malem. Kdor ni športno aktiven, torej se ne poti veliko in zato ne izgublja esencialnih elektrolitov, bo svoje telo optimalno hidriral s čisto vodo. Športniki, ki ob visokih zunanjih temperaturah in intenzivni telesni vadbi izgubijo tudi več kot liter vode v eni uri, izločajo pa tudi minerale, kot so natrij, kalij, magnezij in klor, pa izgub ne morejo nadomestiti samo z vodo, temveč tudi s posebnimi obogatenimi izotoničnimi pripravki, zadnja leta pa mnogi opevajo kokosovo vodo, ki vsebuje naravne elektrolite, med njimi predvsem kalij, kalcij in natrij, poleg njih pa še številne snovi s protioksidativnim delovanjem, ki pripomorejo k hitrejši obnovi organizma po športni vadbi. V kokosovi vodi so tudi nekateri citokinini, ki spodbujajo celične delitve in obnovo celic. Največjo pozornost moramo nameniti starejšim in najmlajšim, ki jih je treba redno opozarjati na pitje; najboljša je voda ali nesladkan čaj, lahko tudi razredčen sadni sok, občasno lahko ledene kocke, izogibajmo se gostim sokovom, ki lahko v vročini povzročijo tudi slabost.

Ne pozabimo: z ustrezno hidracijo obvarujemo tudi kožo, ki jo je vsekakor treba napojiti tudi od znotraj, torej s tekočino in ustreznimi živili – organizem nam bo najbolj hvaležen za sveže sadje in zelenjavo, predvsem citruse, paradižnik, kumare, lubenico, melono, češnje, breskve in korenje. Kožo zavarujemo še z vlažilnimi izdelki, ki s sestavinami, kot so urea, glicerin, hialuronska kislina in ceramidi, pomagajo zadrževati vodo. 

Deli s prijatelji