MELANOM

V nevarnosti pred kožnim rakom smo prav vsi

Objavljeno 14. maj 2014 09.00 | Posodobljeno 14. maj 2014 09.00 | Piše: Da. M.

Izjemno pomembno je sledenje spremembam na naši koži.

Pri melanomu sicer govorimo o enem tumorju, a nam življenje zapleta, ker gre za različne genetske tumorje.

Medtem ko pri večini ljudi še vedno velja, da se morajo pred soncem braniti zgolj svetlopolti in otroci, pa dermatologi opozarjajo prav vse. Zavedati se moramo, da se melanom lahko pojavi prav pri vsakem človeku. »Pojavijo se tudi pri temnopoltih in teoretično ima vsak izmed nas možnost, da dobi melanom,« pravi dermatolog asist. Borut Žgavec, dr. med.

Melanom povezan z genetiko

Pri melanomu sicer govorimo o enem tumorju, a nam življenje zapleta, ker gre za različne genetske tumorje. »Za to, kar danes imenujemo melanom, vemo, da gre za vsaj sedem genetsko različnih tumorjev. In tudi novejša terapija zdravljenja, ki je na vidiku, je povezana z genetiko. Tisti, ki so genetsko bolj obremenjeni z melanomom, so torej bolj ogroženi, tudi če niso vedno na soncu. Pri nekom, ki ima v družini nekoga, ki je imel melanom, zlasti če je to ožji sorodnik, je bistveno večja verjetnost razvoja melanoma,« pravi dr. Žgavec, ki je spregovoril v okviru projekta Teden boja proti melanomu, ki poteka med 9. in 16. majem.

image
Dermatolog Borut Žgavec poudarja, da smo v nevarnosti pred melanomom prav vsi.

»Večjemu tveganju so izpostavljeni seveda tudi svetlopolti, posebno rdečelasi. A medtem ko smo včasih mislili, da so rdečelasi tvegana skupina zaradi občutljivosti za sonce, danes vemo, da ta gen, ki poskrbi za rdeče lase, sodeluje pri razvoju melanoma,« nadaljuje z opisom tveganih skupin, ki jih je več. »Skupina, ki je tudi problematična, so ljudje, ki imajo veliko znamenj. Večje je število znamenj na koži, večja je nevarnost razvoja melanoma.«

Opeklina v otroštvu je lahko usodna

»Zelo pomembno je zavedanje, da imamo večjo možnost za razvoj melanoma, če smo bili kdaj v preteklosti opečeni, zlasti če smo bili opečeni v otroštvu,« poudarja dermatolog in staršem svetuje, naj  poskrbijo za zaščito otrok pred soncem.

»Seveda je melanom povezan tudi s starostjo, čeprav se je v Sloveniji v zadnjih letih pokazalo, da je tendenca razvoja melanoma večja med populacijo od 30 do 40 let, pa je starejša populacija tudi rizična skupina. Tisti nad 70 let sodijo v to skupino,« pravi dermatolog Borut Žgavec in ugotavlja, da se lahko bolj ali manj vsi najdemo v kateri od tveganih skupin.

Deli s prijatelji