PREPREČIMO PREHLAD IN GRIPO

V naravo, 
ne v nakupovalna središča

Objavljeno 04. februar 2014 19.00 | Posodobljeno 04. februar 2014 19.00 | Piše: Mateja Tiselj

V zimskih mesecih so pogosta obolenja dihal, precej pa jih lahko preprečimo sami s preventivnimi ukrepi in zdravim življenjem.

Izogibamo se javnih, zaprtih prostorov, kjer je veliko ljudi. Tako zaščitimo sebe in preprečujemo širjenje bolezni.

Med pogostimi težavami sta prehlad in gripa, virusni okužbi, ki se prenašata kapljično, kar pomeni, da se bolezen širi s kašljanjem, kihanjem, neposrednim stikom ali prek okuženih površin.

Prehlad ali gripa

Prehlad in gripa sta virusni obolenji, ki se lahko kažeta s podobnimi simptomi, zato ju je včasih težko ločiti. Načeloma gre pri prehladu za blago obolenje brez povišane telesne temperature, medtem ko se gripa pogosto pojavi s sistemskimi znaki: povišano telesno temperaturo, glavobolom, utrujenostjo, bolečinami v mišicah in slabšim apetitom. Obe lahko spremljajo bolečina v žrelu, zlasti ob požiranju, zamašen nos, izcedek iz nosu in kašelj.

Preprečevanje

Pri preprečevanju obolenj je zlasti pomembno, da okrepimo imunski sistem in upoštevamo higienske ukrepe.

Kot pri vseh nalezljivih boleznih je tudi pri virusnih obolenjih, ki se pogosto pojavljajo pozimi, najpomembnejše preprečevanje. Zavedati se je treba vseh ukrepov za preprečevanje in širjenje okužb ter slediti načelom zdravega življenja, saj bomo le tako zadosti okrepili imunski sistem, da se bo sposoben ubraniti okužb.

Higienski ukrepi

S preprostimi higienskimi ukrepi lahko sebe in druge zaščitimo pred okužbo. Pri tem je pomembno redno umivanje rok z milom in toplo vodo, zlasti kadar smo v stiku z obolelo osebo. Izogibamo se javnih, zaprtih prostorov, kjer je veliko ljudi.

Povečanje odpornosti

Naše telo je nenehno pod vplivom mikrobov, pred katerimi se brani z imunskim sistemom. V zimskih mesecih je ta zaradi različnih vzrokov pogosto oslabljen, zato je izredno pomembno zdravo življenje, ki ga okrepi. K temu najbolj pripomorejo uravnotežena prehrana, ki vsebuje veliko sadja in zelenjave, predvsem vitamina C (kivi, limone, pomaranče, špinača, brokoli, paprika), redna telesna aktivnost, preživljanje časa na svežem zraku, pitje dovolj tekočin ter dovolj spanja in izogibanje stresu.

Kako si pomagamo sami

Prehlad in gripa sta virusni okužbi, zato ju zdravimo simptomatsko, kar pomeni, da samega vzroka ne moremo pozdraviti, lahko pa zdravimo simptome, ki se pojavijo. Piti moramo zadosti tekočin, čim več počivati ter se izogibati naporu. Zdravljenje simptomov je najuspešnejše, če začnemo dovolj zgodaj.

Težave pri vnetem žrelu in bolečinah pri požiranju blažimo z antiseptiki, ki pomagajo pri zdravljenju blagih okužb. Nekaterim so dodani lokalni anestetiki, ki ublažijo bolečine in olajšajo požiranje.

Povišano telesno temperaturo je smiselno zniževati le pri hudi izčrpanosti, saj se naše telo z njo bojuje proti okužbi.

Kašelj, ki je pogost spremljevalec virusnih obolenj, se lahko pojavlja v dveh oblikah. Pri produktivnem kašlju nastaja v dihalnih poteh preveč sluzi. Zdravimo ga z zdravili za izkašljevanje sluzi, ki jo pomagajo razredčiti, da jo laže izločimo. Pri drugi obliki kašlja, ki je suh in dražeč, sluz ne nastaja, kašelj pa se zaradi lokalnega draženja pojavlja v napadih. Zdravimo ga z zdravili za pomiritev kašlja.

Pri zamašenem nosu, ki mu sledi izcedek iz nosu, si lahko pomagamo s pripravki, ki ožijo žile v sluznici ter tako zmanjšajo proizvodnjo sluzi. Pomembno je poudariti, da je uporaba omenjenih zdravil omejena na nekaj dni, sicer lahko poškodujejo sluznico.

* Mateja Tiselj, dr. med.

Deli s prijatelji