POLETNE NEVŠEČNOSTI

V ledenih kockah skrite nevarnosti

Objavljeno 04. avgust 2015 09.00 | Posodobljeno 04. avgust 2015 09.00 | Piše: M. F.

Ledeno hladna pijača v poletni vročini prinaša pravo osvežitev, lahko pa tudi tveganje za okužbe.

Seveda si v poletnih mesecih pijačo hladite z ledenimi kockami. Mnogi za izdelavo teh uporabljajo tako imenovani ledomat, prav v njem pripravljenem ledu pa se skriva nemalo pasti za zdravje. Čeprav za posameznike z zdravim imunskim sistemom res po navadi niso nevarne, imunologi opozarjajo, da dolgoročni vplivi teh na zdravje še niso znani in je zato z ledom treba ravnati previdno. Oglejte si tri nevarnosti, ki jih lahko prinašajo ledene kocke.

Bakterije

V napravah za izdelavo ledu se kopičijo bakterije. Te med procesom nastajanja ledu okužijo vodo. Ledomata namreč uporabniki ne čistijo tako pogosto kot ostale kuhinjske aparate, saj večina meni, da zaradi stalne prisotnosti čiste vode ni umazan. Prav to pa je največja napaka. Tudi ledomat potrebuje redno in temeljito čiščenje.

Plesen

Zaradi nizkih temperatur plesen sicer v ledomatu ne nastaja, pojavljati pa se začne, če napravo pogosto izklapljamo. Po vsakem izklopu in pred ponovnim vklopom jo je zato treba dosledno očistiti.

Umazanija z rok

Bakterije se na kocke ledu v ledomatu največkrat prenesejo z lopatic za doziranje ali rok. Če, denimo, natakar lopatico za led prime z umazanimi rokami in jo po uporabi vrne v posodo s kockami, se umazanija z nje prenese neposredno na led in z njega v pijačo.

Enako velja pri hišni izdelavi ledu. Preden ga vzamete iz kadi, v kateri čaka na uporabo, si vedno temeljito umijte roke. Mikrobiologi  opozarjajo, da je sicer ledena osvežitev lahko izvor resnih okužb, zato bodite z njo previdni.

Deli s prijatelji