ZA NA POT

V kovčku priročna lekarna

Objavljeno 23. junij 2017 13.42 | Posodobljeno 23. junij 2017 14.54 | Piše: Marija Mica Kotnik

Potovanje naj bo v užitek in veselje, da ga ne bi pokvarile zdravstvene nevšečnosti, se je dobro pripraviti, tudi z zdravili.

V lekarni lahko kupite osnovni paket za na pot. Foto: Guliver/Thinkstock

S lovenci radi potujemo. Največkrat dopust preživimo na morju, radi se odpravimo tudi v bolj eksotične kraje. Potovanje naj bo v užitek in veselje in ne vzrok za slabo voljo, zato ga dobro načrtujte in s sabo vzemite vse, kar vam lahko pride prav ob morebitnih zdravstvenih nevšečnostih. Še pred potjo si je dobro napraviti potovalni načrt in razmisliti, kaj boste na potovanju počeli in potrebovali. Razlika je, ali boste bivali v prvovrstnih hotelih ali v kočah z domačini ali pa boste počitnice preživeli v šotoru in spali na prostem. Tudi različne aktivnosti na potovanju od ekstremnega plavanja do trekinga s seboj prinašajo določeno tveganje. Zato poskrbite tudi za potovalno lekarno, s katero si pomagate, kadar ne morete pravočasno do ustrezne zdravstvene oskrbe.

Skoraj vsak drugi popotnik se sreča z drisko.

Kam potujemo, kako dolgo bomo tam, kakšne so klimatske razmere, je zdravstvena oskrba dostopna in tudi od starosti potnika je odvisno, kaj bo v naši potovalni lekarni, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Največ informacij boste dobili v lekarni, kjer lahko dobite osnovni paket za na pot in še druge koristne informacije. Zdravnik naj vam da ustrezna ustna in pisna navodila o uporabi in odmerku zdravil, določi čas, ko je treba poiskati zdravniško pomoč ob večjih zdravstvenih težavah, pouči naj vas tudi o stranskih učinkih zdravil. Če potujete v države, kjer je malarija, poskrbite za ustrezno zaščito z zdravili in zaščitna sredstva pred mrčesom. Ne pozabite na repelente, mreže za komarje in podobno. O uporabi zdravil proti malariji se posvetujte z zdravnikom v ambulanti za popotnike ali pri svojem osebnem zdravniku. Imejte zdravnikovo potrdilo (ki naj bo v angleškem jeziku), če na potovanje vzamete uspavala ali narkotike ali podobna zdravila. Zdravnikovo pismo naj imajo tudi sladkorni bolniki, ki si vbrizgavajo inzulin in s seboj nosijo ampule in paket za injiciranje.

Nadležna driska

Ena od pogostih nadlog, ki nas lahko doletijo med potovanjem, je driska. Podatki kažejo, da se s to sreča skoraj vsak drugi popotnik. Driska je zelo pogosta spremljevalka, zlasti v državah s slabšimi higienskimi standardi in drugačnimi prehranskimi navadami. Pojavi se lahko zaradi zaužitja okužene hrane ali oporeč- ne vode. Čeprav običajno izzveni v treh do petih dneh brez resnejših posledic, je lahko zelo neprijetna. Zato poskrbite za higieno rok in uživajte neoporečno hrano (v eksotičnih krajih hrane ne kupujte pri uličnih prodajalcih) in pijte ustekleničeno vodo. Pomagajo lahko probiotiki, saj poskrbijo za zdravo črevesje in ga tudi ohranjajo zdravega. Probiotike svetujejo zlasti ob prebavnih težavah, kot so driska, preprečevanje driske zaradi uporabe antibiotika, težave s prebavo, pri napenjanju. Poskrbite za zdravo črevesje in tako vam niti driska ali druge črevesne težave ne bodo pokvarile dopusta.

Poskrbite za potovalno lekarno, s katero si pomagate, kadar ne morete do ustrezne zdravstvene oskrbe.

 

Sicer pa tisti, ki veliko potujejo, pravijo, da na potovanjih marsikatero nevšečnost preprečimo kar sami in ne potrebujemo zdravil, če se držimo pravil in spoštujemo navade države, v katero se odpravljamo. Torej, uživajte neoporečno hrano in tekočino in se izogibajte nezaščitenih spolnih odnosov z neznanci. Vsekakor se zaščitite pred piki insektov in močnimi sončnimi žarki. Pomembno je, da v avtu uporabljate varnostne pasove in ste pazljivi in pozorni pri plavanju. Najpomembnejši nasvet, ki velja na dopustu, je, da se izogibate stresnim aktivnostim. 

Osnovna potovalna lekarna

V potovalni torbi naj ne manjkajo - zdravstvena kartica - ustrezno potrdilo o zdravstvenem zavarovanju in cepljenju (če je potrebno) - tablete proti povišani telesni temperaturi in bolečinam - tablete proti driski - tablete za zdravljenje zaprtja - tablete proti potovalni slabosti - prašek za nadomeščanje izgubljenih mineralov in preprečitev izsušenosti ob driski in bruhanju - zdravilo proti alergiji - tablete za čiščenje vode - sterilna obveza za rane - obliži, povoji, gaze, razkužilo - škarjice - elastični povoj - termometer.

 

Zdravila

Na potovanje se morajo dobro pripraviti kronični bolniki, saj morajo s sabo vzeti predpisana zdravila. Če uporabljate zdravila, ki jih je treba na cilju prijaviti carini, ali ste sladkorni bolnik in imate s seboj igle in brizge, prosite svojega zdravnika za pisno potrdilo, da se ognete morebitnim zapletom, svetujejo na NIJZ, sicer se lahko hitro neprijetno zaplete. Z zdravnikom se posvetujte, ali je potovanje za vas primerno. Poskrbite tudi za ustrezno hrambo zdravil: hranite jih na enem mestu, najbolje v priročni torbici, na varnem pred otroki. Preverite datum uporabe zdravil, ta naj ostanejo v originalni embalaži, skupaj z navodilom za uporabo. Zaščitite jih tudi pred vročino, svetlobo in vlago ter bodite pozorni na shranjevanje tistih, ki zahtevajo posebne pogoje shranjevanja.

 

Deli s prijatelji