NEVARNO

V gozdu že prežijo klopi

Objavljeno 26. marec 2012 09.00 | Posodobljeno 26. marec 2012 09.00 | Piše: M. F.

Pred klopnim meningitisom se je mogoče zaščititi s cepivom, pred lajmsko boreliozo žal ne.

Majhni, komaj opazni, a izjemno nevarni.

Sprehod po naravi v toplejših dneh ne prinaša zgolj prijetnosti, ampak tudi nevarnost. Z otoplitvijo se bodo namreč prebudile žuželke, med njimi človeku najnevarnejši klopi. Ti mali, nekateri s prostim očesom komaj opazni paraziti prinašajo in prenašajo številna obolenja, med njimi sta najnevarnejša klopni meningitis in lajmska borelioza. Medtem ko se je proti meningitisu mogoče zaščititi s pravočasnim cepljenjem, proti boreliozi cepiva žal ni. Prav zato strokovnjaki od zgodnje pomladi do pozne jeseni, ko so klopni aktivni, opozarjajo na primerno zaščito pred njimi.

Majhna nadloga, velike skrbi

Borelioza se najpogosteje pokaže v obliki značilnega rdečega madeža na koži. Ta je lahko, ni pa nujno, na mestu pika. Prav tako se ne pojavi vedno takoj, in če ste po sprehodu v naravi imeli klopa, si pregledujte celotno telo vsaj dva tedna. Bolezen je ob zgodnjem začetku zdravljenja s primernimi antibiotiki mogoče ustaviti, ob nezdravljenju pa se razvije v poškodbe perifernega živčevja in tudi vnetja možganov.

Zaščita je na prvem mestu

Za vse, ki radi uživajo v naravi in ob tem seveda ne želijo tvegati pika klopa, se zato priporoča gibanje po urejenih stezah, izogibanje potem ob visokem grmovju ali travi in tudi odlaganje garderobe in oblačil na zelene površine. Seveda je pred odhodom v naravo obvezna uporaba repelenta in garderoba svetlih barv, saj so na njej insekti prej opazni. Po vrnitvi domov je treba pregledati kožo in se oprhati, najvabljivejši za klope so pregibi in sklepi.

Klopa je treba odstraniti samo s pinceto

Najpomembnejše je, da klopa odstranimo takoj, ko ga opazimo, saj je tako verjetnost, da nas bo okužil, veliko manjša. Klopa s pinceto primemo čim bližje koži in ga nato s krožnim gibom previdno izvlečemo. Čeprav je precej razširjena navada, da se klop odstranjuje z oljem ali s kakšnim drugim topilom, lahko to povzroči, da se zajedavec začne dušiti, zato izloči še več sline in morebitnih virusov, lahko pa prodre tudi globlje v kožo.
 

Deli s prijatelji