RAZISKAVA

Uživanje mlečnih izdelkov lahko deluje zaščitno

Objavljeno 28. september 2014 14.00 | Posodobljeno 28. september 2014 14.00 | Piše: STA, B. G.

Raziskava centra za sladkorno bolezen na Švedskem potrjuje ugotovitve več epidemioloških raziskav, da pogosto uživanje mlečnih izdelkov lahko deluje zaščitno.

Kongres Evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni (EASD), ki je ta teden potekal na Dunaju, je bil tudi letos priložnost za predstavitev številnih raziskav in novih dognanj o zdravljenju sladkorne bolezni in preprečevanju zapletov. Raziskave so pokazale, da lahko zamenjava nasičenih maščob z enkrat nenasičenimi in polinenasičenimi maščobami pomaga pri preprečevanju sladkorne bolezni tipa 2. Pri tem v centru za sladkorno bolezen Univerze v Lundu na Švedskem kot boljšo izbiro predlagajo maščobe rastlinskega izvora.

V novi raziskavi so se osredotočili na vnos glavnih virov prehranskih maščob, razdeljenih glede na vsebnost maščob, in povezanost s tveganjem razvoja sladkorne bolezni tipa 2. V raziskavi je sodelovalo okoli 27.000 posameznikov, starih od 45 do 74 let, med njimi je bilo 60 odstotkov žensk. V 14 letih spremljanja so odkrili 2860 primerov sladkorne bolezni tipa 2.

Smetana in polnomastno mleko zmanjšujeta tveganje

Raziskava je pokazala, da imajo ljudje, ki večkrat dnevno zaužijejo polnomastne mlečne izdelke (osem ali več porcij), za 23 odstotkov manjšo možnost razvoja sladkorne bolezni tipa 2 kot tisti, ki dnevno zaužijejo samo eno porcijo ali manj.

Povečano uživanje smetane, 30 mililitrov ali več dnevno, v primerjavi s tistimi, ki zaužijejo 0,3 mililitra smetane ali manj dnevno, je povezano s 15 odstotkov manjšo verjetnostjo sladkorne bolezni tipa 2. Po ugotovitvah raziskovalcev tudi uživanje polnomastnega mleka zmanjšuje tveganje, in sicer za 20 odstotkov, če primerjamo ljudi, ki so dnevno zaužili 180 mililitrov polnomastnega mleka na dan, in tiste, ki ne uživajo polnomastnega mleka.

Kot so poudarili, pa niso odkrili nobene povezave med uživanjem hrane z nizko vsebnostjo maščob in verjetnostjo nastanka sladkorne bolezni tipa 2.

Kar mlečni izdelki prispevajo, rdeče meso odvzame

Uživanje večje količine rdečega mesa ali mesnih izdelkov ne glede na vsebnost maščob pa je povezano z večjo verjetnostjo nastanka sladkorne bolezni tipa 2. Kot so pojasnili, je verjetnost večja pri uživanju obrokov z nižjo vsebnostjo maščob (24 odstotkov) kot pri uživanju obrokov z višjo vsebnostjo maščob (devet odstotkov).

Po besedah vodje raziskave Ulrike Ericson zmanjšanje verjetnosti razvoja sladkorne bolezni tipa 2 pri pogostem uživanju polnomastnih mlečnih izdelkov kaže, da mlečne maščobe vsaj delno pojasnjujejo zaščitno povezanost med mlečnimi izdelki in to boleznijo. Ugotovitve raziskovalcev po njenem mnenju kažejo, da imajo v nasprotju z maščobami živalskega izvora maščobe, značilne za mlečne izdelke, lahko zaščitno vlogo pri razvoju sladkorne bolezni tipa 2.

Deli s prijatelji