POLETNI ČAS

Ustrezna intimna nega
 ohranja zdravje žensk

Objavljeno 05. junij 2015 12.20 | Posodobljeno 05. junij 2015 12.21 | Piše: E. B.

Poletje je obdobje večjega tveganja za vnetja urogenitalnega trakta in jajčnikov, zato so potrebni večja previdnost pri oblačenju, odgovorno ravnanje na kopališčih in primerna nega.

Že je napočil čas lahkotnih oblačil, bosih nog, ledeno mrzlih osvežitev, tudi nezaščitenih spolnih odnosov in tako neizogibno tudi – pogostih vnetij urogenitalnega trakta in jajčnikov. Miren in prepotreben dopust lahko pokvarijo številne zdravstvene tegobe, ki pa jih lahko z nekaj previdnosti in odgovornosti zanesljivo preprečimo.

Predvsem dame so v vročih mesecih izpostavljene različnim genitalnim okužbam: pogosto se namreč kopajo v morju ali bazenu med menstruacijo, uporabljajo tampone, spermicidna sredstva kot kontracepcijo, nosijo sintetične kopalke in neustrezno spodnje perilo ter preozke kavbojke; še več možnosti za vnetja imajo tiste z občutljivo sluznico urogenitalnega trakta, nosečnice, ženske v menopavzi in ženske, ki intimne predele umivajo z običajnim milom, gelom za prhanje in drugimi neustreznimi sredstvi s previsoko pH-vrednostjo. Intimni predeli se namreč pred okužbami varujejo z nizko pH-vrednostjo vaginalne flore, ki zavira razvoj patogenih bakterij in glivic, saj te težko preživijo v kislem okolju. In če se to ravnovesje poruši, se lahko pojavijo draženje in okužbe, na pojav tegob pa lahko vplivajo tudi zdravljenje z antibiotiki, hormonske spremembe, oslabljen imunski sistem pa tudi stres. Vse te razmere so ugodne za razmnoževanje mikroorganizmov, ki povzročajo vnetja: običajno se poveča količina izcedka, spremenijo se njegova barva, gostota in vonj, pojavijo se srbenje ter pekoče bolečine med uriniranjem in spolnim odnosom.

Z virusi in bakterijami smo obkroženi vsepovsod, toda, kot rečeno, največji vir škodljivcev so javna kopališča, ne pozabimo na robove bazenov, garderobe, javna stranišča, ležalnike, vodne skuterje, pedoline in druga plovila za najem, ki si jih v enem dnevu izmenja več ljudi. Preden se usedemo na tvegano površino, to pobrišimo z vlažnim čistilnim robcem ali razkužilnim sredstvom in na sedalno površino položimo suho brisačo; kdor usvoji takšne navade, bo možnosti za neugodna vnetja občutno zmanjšal. 

Neustrezna intimna nega poveča verjetnost za okužbo, ustrezna pa pripomore k ohranjanju zdravja žensk, zato občutljive predele umivajte enkrat do dvakrat na dan z vodo in milom brez vonja, ki vsebuje naravne sestavine z antibakterijskim delovanjem in ima vrednost pH 4,5. Kot rečeno, so običajna mila in geli za prhanje neprimerni, saj rušijo naravno ravnovesje vaginalne mikroflore; med menstruacijo se umivajte pogosteje, in sicer z navadno vodo ali uporabite vsaj vlažni robček za intimno nego. Ne pozabite na ključno pravilo: brišite se od spredaj nazaj, da bakterij iz rektuma ne prenesete v vagino. Nikoli ne drgnite kože genitalij, saj lahko ranite sluznico in ustvarite ugodno okolje za razvoj vnetja. Po umivanju, če je le mogoče, oblačila za kratek čas še odložite, da se predel povsem posuši in prezrači. Oblačila naj bodo lahkotna, bombažna in ohlapna, če so namreč pretesna, ustvarijo nepredušen prostor, iz katerega pot ne more izhlapevati. In čeprav visoke temperature silijo v mirovanje, nikar ne obsedite: mirovanje namreč preprečuje pretok zraka in spodbuja znojenje.

 

Deli s prijatelji