DOLGOROČNI VPLIV

Usodno tudi občasno opijanje

Objavljeno 23. maj 2014 20.40 | Posodobljeno 23. maj 2014 20.45 | Piše: M. F.

V primerjavi z moškimi se koncentracija alkohola v telesu pri ženskah poveča hitreje, zato je zanje nevarnejši.

Tudi posamična opijanja pustijo na organizmu škodljive in dolgoročne posledice.

Nova ameriška raziskava, katere rezultati so bili objavljeni v znanstveni publikaciji Plos One dokazuje, da ima tudi zgolj občasno opijanje dolgoročne kvarne posledice na zdravje.

Hitro je preveč

Čeprav se je do nedavnega domnevalo, da ima negativen vpliv na organizem le redno pijančevanje in da se škodljivi učinki poznajo šele po štirih letih globokega gledanja v kozarec, so v najnovejši raziskavi ugotovili, da lahko že štirje kozarci vina pri ženskah oziroma pet pri moških, zaužiti v dveh urah, spodbudijo prehajanje škodljivih bakterij iz črevesja v krvni obtok.

Ženske ga prej čutijo

»Pri zaužitju neke količine alkohola pride do razpadanja celic, ki pri tem sproščajo endotoksine, ti pa izzovejo v telesu vnetja in trajne poškodbe tkiv,« je povedal dr. Gyongyi Szabo z univerze v Massachusettsu in dodal, da se v primerjavi z moškimi pri ženskah to zgodi pri manjši količini pijače, saj se koncentracija alkohola in s tem endotoksinov v njihovem telesu hitreje poveča.

Po pameti

Prav to je dokaz, da imajo tudi posamična opijanja na organizem škodljivejše in daljše posledice, kot se je nekdaj domnevalo, in da telesu ne škoduje zgolj kronično pijančevanje.

Deli s prijatelji