ZASLONI

Usodna prva tri leta

Objavljeno 25. julij 2012 12.30 | Posodobljeno 25. julij 2012 12.30 | Piše: Katja Cah

Kdor veliko sedi, ta se redi in prej zboli. To vemo.

Ameriško združenje pediatrov poziva starše, naj otroci, mlajši od dveh let, ne gledajo televizije oziroma drugega zaslona z animacijami več kot dve uri na dan.

Ste vedeli, da ima otrok, ki je vsak dan zabubljen pred televizijo ali računalnikom, kot odrasel širši obseg pasu? Staršev, ki uporabljajo multimedije z zasloni kot neke vrste elektronsko varuško svojega podmladka, naj bi bilo vedno več. Najnovejša kanadska študija univerze v Montrealu je pokazala, v kaj to vodi.

Splahnele mišice

Raziskovalci so testirance, stare od dve do tri leta, spremljali vse do najstniških let in odkrili, da imajo tisti, ki v zgodnjem otroštvu več ur na dan preživljajo pred televizijskim ali računalniškim zaslonom, kot najstniki širši pas in na tem predelu manj razvite mišice, kot bi jih sicer imeli glede na svojo osnovno telesno zgradbo. Ta smernica se večinoma ohrani tudi v odraslosti in potencialno sproža več težav z zdravjem. Ameriško združenje pediatrov zato poziva starše, naj otroci, mlajši od dveh let, ne gledajo televizije oziroma katerega drugega zaslona z animacijami več kot dve uri na dan.

Nujna je odločnost

Kadar je naš otrok že zatopljen denimo v risanko, ga težko prepričamo, naj počne kaj drugega. Takrat moramo pokazati starševsko odločnost, ki je dandanes žal kronično primanjkuje. Dovolimo mu, da pogleda risanko do konca, potem pa pojasnimo, da bomo zdaj počeli nekaj drugega, boljšega, ter nato zaslon ugasnimo. Predlagamo tri preproste, vendar učinkovite pobege iz virtualnih svetov.

  • PLES ČEZ LES

No, ni nam treba pretiravati, vendar sproščeno predajanje gibom ob glasbi, ki se nas čustveno dotika, dokazano vodi v sprostitev in dobro voljo. Ne bodimo preresni in se pošalimo kot dvorni norčki. Ko bomo zaslišali iskren otrokov smeh, smo na konju. Tudi sam se bo prej ali slej predal plesni energiji in ustvaril povsem svojo koreografijo.

  •  ULOVI ŽUŽKA!

Vse, kar se premika. Polži, mravlje, muhe, hrošči in podobne živalce so vedno zanimivi za proučevanje. Najdimo jih na sprehodu in ulovimo v prozorne kozarce, nato pa spustimo nazaj v naravno okolje. Otrok naj jih pozneje poskuša narisati po spominu brez slikovne pomoči. Na ta način bo najbolje razvijal svoje sposobnosti za edinstveno dojemanje okolja in prvinske občutke povezanosti z naravo.

  • NEPRECENLJIVI OBJEM

Tako preprost, da pogosto pozabimo nanj. Ne zavedajoč se, kako velikansko moč premore. Kadar otroku prisluhnemo, se z njim prijazno pogovarjamo in ga močno, srčno objamemo, pobožamo in poljubimo, mu s tem pokažemo, da je imeti rad bistvo življenja.

Deli s prijatelji