UŠI

Uši so drobcena, a zoprna zalega

Objavljeno 25. april 2013 15.00 | Posodobljeno 25. april 2013 15.00 | Piše: Staš Ivanc

Spremljajo nas že od časov, ko so naši predniki še plezali po drevesih, in nič ne kaže, da jih bomo kmalu iztrebili.

Uši iščemo z gostim glavnikom – tudi če najdemo le eno, moramo takoj ukrepati. Foto: Shutterstock

Naglavne uši so mojstrice kamuflaže. Če najdeš eno, jih v bližini zagotovo gomazi še okoli deset. Proti tem drobcenim nadležnim žuželkam pa imamo orožje, ki preverjeno deluje: stari dobri glavnik s posebno gostimi zobmi. Nato pa se jih lotimo še z drugimi bojnimi sredstvi: insekticidi in naravnimi olji.

Drobceni krvosesi

Nekoč je veljalo, da je ušivost znak revščine in umazanije, a v resnici še zdaleč ni tako. Naglavne uši ne izbirajo žrtev, še posebno rade imajo čisto lasišče, saj tja veliko lažje odložijo svoje potomstvo. Samica vsako noč odloži okoli osem ovalnih jajčec oziroma gnid, iz katerih se po sedmih do devetih dneh izleže mlada uš ali nimfa. Te nam sesajo kri, po desetih dneh pa so že sposobne zamenjati gostitelja in začeti lastno družino. Odrasla uš živi okoli en mesec.

Lahko se pojavijo kadar koli, največkrat pa napadejo spomladi in jeseni, pravi Mateja Gosar, farmacevtska tehnica iz ljubljanskih lekarn. Še posebno rade se zadržujejo na glavah otrok, ki pogosto tiščijo glave skupaj. Ker preživijo le na gostitelju, in še to le okoli dan ali dva, se težje prenašajo prek glavnikov, pokrival ali posteljnine. Znajo pa plavati...

Ko izvemo, da so v vrtcu ali šoli uši, najprej pregledamo lasišče. Koristni so preventivni spreji za lase, ki jih lahko kupite v lekarnah. Gosarjeva dodaja, da je učinkovit tudi navaden lak za lase, saj uši odbija že njegov vonj, poleg tega pa se ne morejo oprijeti nalakiranih las. Pri umivanju glave lahko pri zadnjem izpiranju vodi dodamo malo kisa.

Največje zmote o ušeh

Naglavne uši prenašajo bolezni: ne, ne prenašajo bolezni, povzročajo pa neprijetno srbenje.
Naglavne uši skačejo z glave na glavo: ne, naglavne uši so plazeči se insekti in ne poskakujejo.
Naglavne uši imajo samo umazani ljudje: ne, ušivost ni kazalnik slabe higiene. Ne hranijo se z umazanijo, ampak sesajo kri.

Kako se znebiti zalege?

Že odkritje ene same uši pomeni ušivost, zato je treba takoj ukrepati, opozarja Mateja Gosar. Najprej je treba lase prečesati s posebnim gostim glavnikom, najbolje nad umivalnikom ali kadjo, okoli vratu pa ovijemo belo brisačo, da uši lažje opazimo. A samo s prečesavanjem jih ne bomo odstranili, zato je treba uporabiti druga sredstva. Šamponi, geli, losjoni in spreji proti ušem so lahko naravnega ali sintetičnega izvora, izbiramo pa jih glede na starost in občutljivost osebe. Delujejo po preprostem principu: uši zadušijo. Nekatera sredstva delujejo tudi na osnovi insekticidov, a nanje se lahko uši tudi navadijo, zato jih ne priporočajo več toliko kot včasih, pojasnjuje Gosarjeva. Na voljo je tudi električni glavnik, ki uš ob stiku ubije z električnim sunkom. Zelo pomembno pri razuševanju, denimo več otrok, je, da to počnemo hkrati. Ves postopek moramo ponoviti čez sedem do deset dni.

Odstranjevanje uši iz okolice

Brez krvi uš preživim le dan ali dva. Ker je občutljiva za mraz in vročino, posteljnino in obleko pri razuševanju operemo pri temperaturi 60 stopinj Celzija ali več. Blazine, plišaste igrače in podobne predmete zavijemo v plastično vrečko in pustimo dan ali dva v zamrzovalniku. Oblazinjeno pohištvo, talne obloge, vzglavnike in avtomobilske sedeže temeljito očistimo s sesalnikom in čistilnimi sredstvi, vrečko pa takoj vržemo v smetnjak. Predmete, ki jih nikakor ne moremo oprati ali očistiti, spravimo v dobro zatesnjeno plastično vrečko in okoli dva tedna pustimo pri miru.

Deli s prijatelji