UŠI

Uši imajo najraje čiste lase

Objavljeno 03. september 2014 21.00 | Posodobljeno 03. september 2014 21.00 | Piše: Da. M.

Prepričanje, da gre za problem preteklih generacij, je zgrešeno.

Z začetkom šolskega leta se lahko pričnejo tudi težave, ki nikakor niso povezane z učenjem ali socializacijo otrok. Nenadno srbenje lasišča lahko denimo pomeni, da je otrok dobil uši. Uši največkrat dobimo v večjih skupinah, najdovzetnejši pa so otroci. Prenašajo se ob neposrednem stiku z glavo, prenos pa je možen tudi z obleko, posteljnino, glavniki, kapami ali igračami. Uši lahko dobimo tudi v bazenih, saj te plavajo. 

Prvi znak, da imamo uši, je nenaden pojav močnega srbenja lasišča in rdečine po lasišču. Uši se namreč prehranjujejo s človeško krvjo, pri čemer nastanejo drobne ranice, ki so lahko potencialni vir nadaljnje okužbe. Zaradi gibanja in hranjenja uši povzročajo močno srbenje.

Uši se lahko dokaj hitro znebimo, potrebno je le hitro ukrepanje, pri čiščenju pa moramo biti natančni. Ob pojavu uši moramo obvestiti okolico. Da bi se jih znebili, uporabimo primerna sredstva, ki jih dobimo  v lekarnah. Uši in gnide uničimo s pravilno uporabo sintetičnih in rastlinskih sredstev v obliki kremnih šamponov, losjonov ali gelov. Ko se uši pojavijo, je zelo pomembno, da pregledamo vse osebe, ki so bile v stiku z okuženo osebo (ne smemo pozabiti na družinske člane). Najlažje to storimo tako, da lase prečešemo z gostim glavnikom nad umivalnikom. Kadar ne opazimo posebnosti, nadaljujemo vsakodnevno pregledovanje lasišča.

Deli s prijatelji