ZANIMIVO

Ušesa nikoli ne nehajo rasti

Objavljeno 21. oktober 2013 09.00 | Posodobljeno 21. oktober 2013 09.00 | Piše: M. F.

S solzami se ob rezanju čebule oči želijo zaščititi, kurjo polt pa so nam zapustili pradavni predniki.

Nekatere telesne funkcije so skozi evolucijo izgubile svoj namen, a jih kljub temu čas ni izbrisal. Druge so sicer malce nenavadne, a povsem upravičene, ob nekaterih pa bi se resnično lahko vprašali, zakaj.

Zakaj jočemo med rezanjem čebule?

Med rezanjem čebule poškodujemo njene celice, zato se izločajo encimi, ki proizvajajo plin tiopropanalsulfoksid. Ob stiku tega z očesno sluznico se sproži reakcija, med katero nastaja blaga žveplena kislina. Možgani zato očem sporočijo, naj proizvajajo več solz, da bi te izprale pline in zaščitile oči. Če boste čebulo pred rezanjem nekaj časa imeli v zamrzovalniku, bo solz med rezanjem manj. Zaradi nizkih temperatur se namreč encimi počasneje osvobajajo in kemična reakcija je zato blažja.

Kaj povzroča kurjo polt?

Znanstveno ime za kurjo polt je piloerekcija (dvig dlak), pojavi pa se zaradi hladu ali strahu. Razlog zanjo sodi v pradavnino. Tedaj je imela svoj namen: telo naših prednikov je bilo prekrito z dlako. Ob hladu so se te dvignile, medse ujele zrak in tako zaščitile telo pred podhladitvijo. Prav tako so se dlake dvignile zaradi strahu in so delovale kot obrambni ščit pred plenilci. Dandanes pa nas kurja polt ne zavaruje pred nobenim napadalcem.

Zakaj trzajo oči?

Trzanje očesnih vek je imenovano miokimija. Znano je, da se pogosteje pojavlja na spodnji kot na zgornji veki. Čeprav natančnega vzroka zanjo znanstveniki ne poznajo, domnevajo, da je povezan s stresom, naprezanjem oči, slabo prehrano, prekomernim uživanjem alkohola, pa tudi z alergijami. Prva pomoč naj bo manj pitja kave in alkohola, manj kajenja in več spanca.

Ušesa celo življenje rastejo!

Zunanji del ušesa raste vse življenje, pojasnjujejo strokovnjaki. Najhitreje do 10. leta, nato pa se rast upočasni in uhlji se vsako leto povečajo le še za približno 0,22 mm, je pokazala britanska raziskava. Raste tudi ušesni hrustanec in ne samo koža, ki ga obdaja, velikost ušesnega kanala pa ostaja enaka.

Nihče se ne rodi s pegicami

Pegice nastanejo kot posledica povečane količine pigmenta v koži. In čeprav se otroci sicer lahko rodijo s kožnimi znamenji, noben dojenček nima peg. Te nastanejo šele ob izpostavljanju soncu, zlasti pri osebah svetle polti in modrih oči. Čeprav so videti prikupne, nakazujejo poškodbo kože, zato je treba zlasti občutljivejše otroke skrbno negovati s kremami zaščitnih faktorjev tudi pozimi.

Zakaj okoli luči vidimo svetleče kolobarje?

Svetli krogi, ki se pojavijo ob močni svetlobi, po nenadnem prihodu iz temnejšega prostora kažejo, da človeško oko ni popolno. Zaradi hitre spremembe velikosti zenice in zaradi prepočasnega prilagajanja očesne leče močni svetlobi pride do fenomena sferične aberacije, katere posledica so svetlobni obroči okoli vira svetlobe. Skoraj vsi jih kdaj vidimo, kar pa ne pomeni, da je z našim vidom kar koli narobe.

Deli s prijatelji