RAZISKAVA

Tunina lahko zmanjša verjetnost depresije

Objavljeno 09. maj 2014 09.00 | Posodobljeno 09. maj 2014 09.00 | Piše: B. G.

Učinki uživanja morske hrane so spet izkazali za pozitivne.

Nedavna raziskava je pokazala, da lahko uživanje morske hrane vsaj dvakrat na teden zmanjša verjetnost depresije za četrtino, a le pri ženskah. Maščobe omega 3 se namreč odlično dopolnjujejo z ženskimi hormoni, skupaj pa pozitivno vplivajo na možgane. Slabo voljo lahko torej odpravite že s preprostim sendvičem s tunino. Na moške pa morska hrana žal nima podobnega učinka, so pokazali rezultati raziskave.

Študijo je objavila strokovna revija American Journal of Epidemiology, v kateri so razložili, kako dobro maščobne kisline omega 3, ki jih vsebuje morska hrana, delujejo v kombinaciji s hormonoma estrogenom in progesteronom, zaradi česar možgani delujejo bolje. Raziskavo so izvedli v Avstraliji, vanjo pa so zajeli 1400 moških in žensk, med 26. in 36. letom starosti. Da bi bili rezultati raziskave čim natančnejši, so njihovo prehrano spremljali pet let – redno so morali pisati dnevnike o hrani, ki so jo zaužili, redno so morali jesti ribe, upoštevali pa so tudi njihovo duševno zdravje.

Strokovnjaki so bili pozorni še na življenjske navade ljudi, zajetih v raziskavo, kot so kajenje, telesna teža, uživanje alkohola, izobrazba, zaposlitveni status. »Ženske, ki so jedle ribe več kot dvakrat na teden, so za skoraj 25 odstotkov zmanjšale verjetnost depresije v primerjavi s tistimi, ki so ribe jedle manjkrat. Pri moških uživanje morske hrane ni povezano z manjšo verjetnostjo depresije,« so sporočili, dr. Richard Marsh, direktor inštituta za prehrano, možgane in vedenje pa je ob tem pojasnil: »Že več raziskav je pokazalo, da uživanje rib lahko vpliva na razpoloženje, ta študija pa je pokazala zanimivo dejstvo, da so prednosti vidne zgolj pri ženskah. A mislim, da bi bilo treba izvesti še več raziskav, ki bi potrdile, da to drži.«

Deli s prijatelji