PREPOVEDANO

Tudi tako uničujete zobno sklenino

Objavljeno 07. februar 2012 08.00 | Posodobljeno 07. februar 2012 08.00 | Piše: M. F.

Grizljanje ledu in odpiranje steklenic z zobmi so škodljive razvade.

Vaši zobje bodo lepi dlje, če se boste znebili nekaterih razvad, s katerimi jim škodujete.

Lepo skrbite za svoje zobe, redno jih ščetkate, nitkate in obiskujete zobozdravnika. Pohvalno. Toda ali se zavedate, da nekatere vaše, na videz popolnoma neškodljive razvade uničujejo njihovo površino? Poškodbe sklenine, njeno obarvanje in bolezni dlesni povzročajo rdeče vino, kava, čaj, cigarete in še marsikaj, na kar niste pomislili.

Grizljanje ledu

Res je naraven in brez sladkorja, a je zobem škodljiv, saj zaradi njega razpoka sklenina, razdraži pa lahko tudi mehko tkivo znotraj zoba in povzroči zobobol. Torej: ne grizljajte ga.

Uhan v jeziku

Morda se vam zdi modno, a zobozdravniki pravijo, da v ustih ne bi smeli imeti kovinskih okraskov, saj poškodujejo zobe in obzobno tkivo, ki se lahko vname in na koncu privede celo do izgube zob. Poleg tega je v ustih idealno okolje za razvoj bakterij, preluknjan jezik pa povečuje verjetnost nastanka infekcije.

Bomboni

Morda res ne posegate po običajnih, ki so na voljo v trgovini, in prisegate na tiste, ki jih prodajajo le v lekarnah in naj bi preprečevali kašelj ali vnetje grla (večina tudi meni, da so zaradi zeliščne sestave tudi za zobe bolj zdravi), a takšno razmišljanje je napačno. Bomboni običajno vsebujejo veliko sladkorja (razen tistih brez seveda). Potem ko si jih privoščite, si obvezno umijte zobe. Bakterije, ki ustvarjajo zobne obloge, sladkor spremenijo v kislino, ta pa poškoduje sklenino in nastane karies.

Sladki gazirani ali negazirani napitki

V pločevinki gazirane pijače je do 11 žličk sladkorja in tako kot pri bombonih se iz njega v ustih tvori kislina, ki uničuje sklenino. Dietne pijače res sladkorja ne vsebujejo, je pa v njih zaradi umetnih sladil v njih več kisline. Tudi sadni sokovi niso nedolžni, saj jim je pogosto dodan sladkor. Kupujte naravne sokove in jih razredčite z vodo. 

Slani prigrizki

Menite, da so zato, ker ne vsebujejo sladkorja, za zobe ustreznejši kot sladki? Ne bo držalo, saj  bakterije v ustih razgrajujejo škrob iz čipsa, smokijev, slanih palčk – in tudi pri tem nastaja kislina. Ker ostanki prigrizkov radi ostanejo med zobmi, si jih po takšnem razvajanju očistite tudi z zobno nitko.

Zobje kot orodje

Veliko ljudi različno ovojnino in celo steklenice odpira z zobmi. Zobje niso orodje, novih ni tako lahko kupiti kot škarje ali odpirač za steklenice. Pomislite na to naslednjič, ko boste želeli zavojček pretrgati z zobmi.
 

Deli s prijatelji