NISTE VEDELI

Tudi tako uničujete svoje zobe

Objavljeno 07. maj 2016 10.30 | Posodobljeno 07. maj 2016 10.30 | Piše: M. F.

Klor iz bazena in led v pijači škodita zobem.

Kljub temu da si redno in dosledno umivate zobe, obiskujete zobozdravnika in nasploh skrbite za ustno higieno ter zdravje zob, morda počnete stvari, ki jim ravno ne koristijo. Najbrž ne boste verjeli, a zobem škodujeta tudi plavanje v bazenu in grizljanje suhega sadja. Tako pravi britanski stomatolog dr. Tariq Idrees s stomatološke klinike Carisbrook v Manchestru, omenja pa še druge škodljive dejavnike.

Grizljanje ledu

Krhek in mrzel led lahko na sklenini povzroči poškodbe. Med grizljanjem ledenih kock namreč na njej nastanejo mikroskopsko majhne razpoke, ki sčasoma prerastejo v resno težavo, saj se zob lahko okruši.

Suho sadje

Rozine in drugo suho sadje, kot so suhe brusnice, mango ali ananas, so dobri za splošno zdravje, ne pa za zobe. Zaradi lepljive strukture se nanje prilepijo, tam se tvori kislina, ki resno poškoduje površino zob.

Zadrževanje vina v ustih

Če požirek nekaj časa zadržite v ustih, škodujete zobem, saj kislina v vinu načenja sklenino. Belo vino je še nevarnejše od rdečega, najslabša pa so peneča. Prvi požirek zadržite v ustih, da boste občutili pravo aromo, a če želite ohraniti zdrave zobe, vse naslednje popijte takoj.

Pitje limonade, kave, čaja

Kava in čaj zobe obarvata, pa tudi spodbujata njihovo kvarjenje. Kofein namreč usta izsuši, zato so zobje dovzetnejši za karies. Tudi pitje limonade lahko poškoduje zobno sklenino. V tem primeru je za preglavice kriva kislina v limoni.

Plavanje v bazenu

Tu so za poškodbe zob krive kemikalije, ki so dodane vodi v bazenu. Zlasti je problematičen klor. Zato pazite, da vam voda iz bazena med plavanjem ne zaide v usta.

Napačen čas umivanja zob

Umivanje takoj po jedi, ko je zobna sklenina zaradi kislin zelo porozna, lahko privede do resnih poškodb zob. Po obroku zato s ščetkanjem počakajte vsaj pol ure. Prav tako naj ščetka ne bo pretrda. Pretrda vlakna in premočni pritiski namreč lahko povzročijo krvavenje in sčasoma erozijo dlesni.

Preveč ščetkanja

Umivanje zob zjutraj in zvečer je povsem dovolj. Prepogosto ščetkanje lahko bolj škodi, kot koristi.

Preveč sadja

Sadje je kislo in omenili smo že, da kislina škoduje zobni sklenini. Voda in mlečni izdelki kislino iz sadežev nevtralizirajo, zato po vsakem uživanju sadja zobe splaknite s čisto vodo, s ščetko pa počakajte vsaj pol ure.

Okraski v ustnicah ali na jeziku

Gre za nete ali obročke ('pirsinge'). Ti se med jedjo ali govorjenjem dotikajo zob in poškodujejo njihovo površino.

Uporaba zob kot orodja

Denimo za trganje nitk, odpiranje embalaže, čiščenje nohtov … S tem lahko pride so poškodb zob in celo do njihovega krušenja. Zato je skrajni čas, da si zapomnite, da zobje niso večnamensko orodje.

Deli s prijatelji