SONCE

Tudi pod zahrbtnimi oblaki

Objavljeno 17. julij 2012 16.00 | Posodobljeno 17. julij 2012 16.00 | Piše: Melita Meršol

Sončenje. In z njim zaščita. Obvezna. Tudi v vodi in pod zahrbtnimi oblaki.

Niti pri jutranjem plavanju ne smemo pozabiti na zaščito.

Obnovimo nikoli izpeta navodila in se prepustimo (pre)kratkemu času oddiha na plaži ali v hribih. Na soncu se neskončno dobro počutimo, a se je kljub temu treba zavedati, da lahko povzroči posledice, ki bodo vidne šele čez nekaj let. Nekateri svoje izpostavljanje sončnim žarkom zagovarjajo s potrebo po vitaminu D, ki je vsekakor zelo pomemben za naš organizem, večina pa si najbolj želi zagorelega videza. Ki je vsekakor mikaven. A poskrbeti je treba, da bo dosežen zdravo. V vseh pogledih. Najprej poskrbimo za ustrezno zaščito. 

Izbira kreme 

Pri izbiri zaščitne kreme nas zlahka zavedejo privlačne reklame, a bodimo preudarni. Pri nakupu izdelkov za sončenje zato izberimo takšne, ki imajo različno kombinacijo UV-filtrov (UVA in UVB) in so brez konzervansov, dišav ter sestavin, ki povzročajo alergije in fototoksične reakcije. Pomembno je tudi, da je pripravek vodoodporen in da se ga z lahkoto nanese na kožo. Pripravkov ne uporabljamo pri otrocih do šestega meseca starosti, za starejše pa naj ima zaščitni faktor vsaj 30. Otroka zaščitimo najmanj pol ure pred sončenjem, po vsakem kopanju, brisanju z brisačo ali močnejšem potenju, sicer pa od vsake tri do štiri ure. Uporabimo ustrezne zaščitne kreme, med katerimi morajo biti tudi vlažilna razpršila z nižjim faktorjem. Za prve dneve je priporočljiva uporaba višjih faktorjev, denimo od 30 do 35. Z njimi dobimo ustrezno podlago, potem pa je čas za uporabo nižjega – faktor 20 pri bolj svetlopoltih in številka 15 za temnejše odtenke kože. Postopoma je namreč treba prilagajati kreme, ki naj vedno vsebujejo tako UVA- kot UVB-zaščito. 

Dodatna nega kože 

Niti pri jutranjem plavanju ne smemo pozabiti na zaščito. Vrhnja plast vode odbija kar sedem odstotkov UV-žarkov, zato se namažimo s sredstvom za sončenje, ki je obstojno v vodi. Zaradi slane vode, vetra, sonca je treba kožo tudi izdatneje negovati. Količina maščobe in vlage naj bo optimalna, torej ne varčujmo s kremami za obraz in losjoni za telo. Hranimo jih v hladilniku, saj bolj hladijo. Rahlo razdraženost in pordelost, ki ju na soncu skorajda ni mogoče preprečiti, je treba sproti blažiti s hladilnimi maskami. Pordelo kožo lahko zdravimo sami in si bo opomogla v nekaj dneh. Pripravki z alojo izvrstno odpravljajo suhost in draženje, medtem ko losjoni in obkladki z ognjičem zmanjšujejo vnetje. 

Večerna navodila 

Skrb za telo se z odhodom s plaže ne sme končati. Po sončenju si najprej privoščimo hladno prho ali kopel. Stare mame so nekoč v vodo dodajale celo sodo bikarbono, kar si lahko omislimo tudi zdaj. Zmehča namreč vodo in tako obnovi kožo, ki sta jo poškodovala sonce in morje. Hladilna mazila ali geli so odlični za morebitne blage opekline oziroma regeneracijo kože. Hranimo jih v hladilniku, kar še blagodejneje učinkuje po nanosu. Obraz zagotovo zahteva še posebno nego, torej si je treba vzeti čas za hranilno masko. Naj bo zeliščna ali iz sezonskega sadja. Po uporabi jo dobro speremo ter nanesemo še ustrezno kremo. Tudi telo je treba pred spanjem temeljito namazati z mlekom po sončenju, ki preprečuje izsušitev kože. Najbolje, da si ob tem privoščimo masažo. 

Deli s prijatelji