ŽENSKE

Trening za mehur

Objavljeno 24. februar 2015 17.00 | Posodobljeno 24. februar 2015 17.00 | Piše: Petra Godeša

Kaj moramo narediti same.

Izraelski strokovnjaki namesto sedenja priporočajo čepenje

Pri težavah z uhajanjem urina je nujno obiskati zdravnika, saj vam le strokovnjak lahko pove, za katero vrsto nepravilnosti gre, in predstavi možne rešitve. Vseeno lahko med čakanjem na obisk pri specialistu izboljšate stanje z majhnimi spremembami življenjskega sloga, ki imajo velik učinek. Ne opustite telovadbe

Pogosto se zgodi, da inkontinenca vodi v opuščanje priljubljenih športnih aktivnosti, ker lahko različne vaje močno poslabšajo težave. Največja zanka je v nepredvidljivosti, saj lahko vadba mine brez večjih izgredov, naslednjič pa ravno nasprotno. Čezmerna teža težave se poslabša, zato jo je nujno uravnati v okvire zdravja, torej v svoje življenje le vključite gibanje. Če se težave z inkontinenco pojavljajo samo med izrazito športno aktivnostjo, lahko tedaj posežete po tamponih ali ustreznih vložkih. Morda bo pomagalo, da si nadenete ohlapnejša oblačila, za boljši občutek, če bi se neprijetnost morda zgodila. Pred vadbo ne pijte napitkov, ki vsebujejo kofein. Ta v telesu odvaja tekočine, kar pomeni, da bo potreba po uriniranju še večja. Ne le pred vadbo, tudi sicer opustite začinjeno hrano. Močne eksotične začimbe dražijo mehur, kar pospeši inkontinenco. Enako je s hrano in napitki, ki vsebujejo veliko kislin, na primer sadni sokovi. Zelo koristno je uživanje živil, ki imajo ogromno vlaknin, torej zelenjave, leče in ovsa. Vlaknine se prebavljajo počasneje, zato prepuščajo manj vode.

Minuto dlje

Med vsemi pripomočki pri teh težavah veliko uporabnic priporoča uporabo pesarja. Pesar je manjši predmet iz silikona, gume ali plastike, ki ga vstavimo v nožnico, da preprečuje izpust vode. Obstaja jih več oblik in so namenjeni tudi specifičnim oblikam inkontinence. Za uspešno metodo velja trening mehurja. Z rednim urnikom obiska stranišča na dve do štiri ure boste vajeti znova prevzeli v svoje roke in preprečili neljuba presenečenja, saj boste telo dobesedno naučili, kdaj je čas za uriniranje. Če vam na začetku dve uri povzročata preglavice, ko začutite potrebo, vztrajajte še nekaj minut in tako postopno podaljšujte čas. Čez dan ne pijte tekočine po požirkih, raje spijte manjši kozarec v celoti vsakih nekaj ur. Po barvi urina boste videli, ali je v telesu vode dovolj ali bi je bilo dobro dodati kozarec. Veliko ljudi ima težave tudi ponoči, zato se izogibajte uživanju tekočin vsaj dve uri pred odhodom v posteljo. Odsvetuje se kajenje, ne le zato, ker telo zastruplja, nikotin namreč sodi v isto skupino kot začimbe, saj draži mehur. Enako velja za alkohol, ki mehur hitro napolni, ledvice pa prikrajša za tekočino, zato bo žeja še večja.

Naravna pomoč

Blažja oblika terapije, in to brez stranskih učinkov, raste kar v naravi. Kitajsko zelišče gosha-jinki-gan naj bi povečalo zmogljivost mehurja in z učinkovanjem na živčni sistem vplivalo na njegovo krčenje. Tudi kitajski gomolj pomaga pri neravnovesju v ledvicah, kar vpliva na stopnjo inkontinence. Gosja trava slovi po zdravljenju problemov z mehurjem, saj v mehurju ustvari zaščito, ki kljubuje draženju. Koruzne laske so za te težave uporabljali že Inki, saj pomirjajo urinarni trakt. Preslica, rastlina z mnogoterimi učinki, deluje protivnetno, zato zdravi infekcije urinarnega trakta ter blaži inkontinenco. Čeprav so zeliščni pripravki naravni, je pred uporabo priporočljiv posvet s poznavalcem zelišč, kom, ki dobro razume njihove učinkovine.

Keglove vaje

Ameriški ginekolog Arnod Kegel je bil prvi, ki je opozoril na pomembnost mišic medeničnega dna ter iznašel vaje za njihovo krepitev. Prav te mišice nadzorujejo tok urina in pomagajo držati medenične organe na mestu. Uporabne so za vse ženske, še posebno pa so priporočljive pri oblikah stresne in urgentne inkontinence ter oslabljenih mišicah in zdrsu maternice kot posledicah poroda. Trening je zelo enostaven, lahko ga izvajate kjer koli, saj je za okolico neviden. Prvi korak je iskanje pravih mišic. Če vam dela težave, jih boste najlaže poiskale med uriniranjem, saj lahko z njimi prekinete tok urina. Tega ne počnite prepogosto, le za boljši občutek, ker je izvajanje vaj med uriniranjem škodljivo. Mišice stiskajte tri sekunde, nato tri sekunde počivajte. Bodite pozorne, da ne vključite tudi trebušnih in stegenskih mišic, saj s keglovimi nimajo nobene povezave ter dajejo lažni vtis aktivnosti. Vsak teden dodajte sekundo, dokler ne boste zdržale celih deset. Vajo ponovite od 10- do 15-krat na seanso, vsaj trikrat na dan. V treh do štirih mesecih bi morali biti rezultati ob pridnem delu in odsotnosti drugih težav že opazni. 

Deli s prijatelji