ZDRAVJE

Trebušno slinavko na dieto

Objavljeno 06. maj 2016 20.30 | Posodobljeno 06. maj 2016 20.30 | Piše: Nika Vistoropski

Do leta 2030 naj bi bilo na svetu več kot 430 milijonov odraslih z diabetesom.

Do takrat bo samo v Sloveniji trpelo zaradi njega kar 8,9 odstotka prebivalcev. Znanost na tem področju bolj ali manj uspešno išče vedno nove rešitve zdravljenja. Tukaj predstavljamo tri.

1. Merilnik na koži

Inženirji z univerze v Kaliforniji, San Diego, so ustvarili ultratanek začasni »tatu«, ki brez bolečin, predvsem pa zelo natančno spremlja raven glukoze v krvi. »Napravica« naj bi bila poceni, vredna nekaj centov; zgodnji testi pa so pokazali, da je občutljiva ravno tako kot merilniki ravni glukoze iz krvi.

No, pri omenjeni inovaciji ni treba pikati v prst, kajti raven glukoze posreduje tekočina med celicami kože. Za zdaj zadeva še ni tako napredna, da bi podala tudi numerično vrednost, ki pa je seveda nujna za diabetike, da vedo, koliko inzulina potrebujejo. Strokovnjaki bodo nadaljevali s preizkusi, da bi pogruntavščino ustvarili kar najbolj prijazno do uporabnikov.

2. Avto naj ostane v garaži

Lani so v raziskovalnem zdravstvenem centru Moriguči v japonski Osaki ugotovili, da imajo uporabniki javnega prevoza – v nasprotju s posamezniki, ki se dnevno vozijo z avtomobilom – 44 odstotkov manjše tveganje za čezmerno telesno težo, 34 odstotkov manjšo verjetnost, da razvijejo sladkorno bolezen, in 27 odstotkov manjšo verjetnost za visok krvni tlak.

»Ljudje bi morali začeti premišljevati o javnem prevozu kot dnevni vadbi,« je povedal Hisako Cuji, direktor centra. »Zdravstvenemu osebju bi podatki o tem, kako pacienti prihajajo na delovno mesto, precej koristili pri zdravstveni oskrbi.« Zanimivo pa je tudi, da so imeli posamezniki, ki so se dnevno vozili na delo z javnim prevozom, boljšo zdravstveno perspektivo celo od onih, ki so prikolesarili. Kako je to mogoče? Raziskovalci so postavili teorijo, da je tako zato, ker morajo tisti, ki uporabljajo javni prevoz, veliko hoditi od avtobusne do železniške postaje na primer, ali od postaje do končnega želenega cilja, medtem ko kolo običajno uporabljajo tisti, ki do službe nimajo daleč.

3. Dieta za trebušno slinavko

Biti vitek je danes imperativ, a kako biti vitek v – trebušno slinavko? No, šalo na stran. Ne gre za hujšanje, kot si ga predstavljamo. So pa znanstveniki ugotovili, da je gram maščobe manj na trebušni slinavki lahko zadosten pogoj za izboljšanje simptomov diabetesa tipa 2.

Že dolgo vemo, da je na splošno uravnavanje telesne teže pri sladkorni bolezni izjemno pomembno, a študija 18 predebelih posameznikov z diabetesom tipa 2 je pokazala, kaj se je z njimi zgodilo po operaciji, želodčnem obvodu. Z magnetno resonanco so ugotovili, da imajo predebeli bolniki z diabetesom na trebušni slinavki abnormalno veliko maščobe, mnogo več kot oni drugi, takisto predebeli, ki diabetesa nimajo. Raziskava je sklenila, da je toliko maščobe na trebušni slinavki tipično za bolnike z diabetesom tipa 2, ta pa naj bi nekako blokirala normalno izločanje inzulina. »Ko je bil presežek maščobe odstranjen,« so povedali na univerzi v Newcastlu, »tudi sladkorne bolezni ni bilo več.«

 

Deli s prijatelji