IMPOTENTNOST

Treba je odpraviti sram

Objavljeno 15. december 2012 18.00 | Posodobljeno 15. december 2012 18.00 | Piše: Ema Bubanj

Čeprav se o spolnosti mnogo odprteje pogovarjamo kakor nekoč, še vedno molčimo o težavah.

Spolnost zadovoljuje tako čustvene kot telesne potrebe, in čeprav se o njej že mnogo bolj odprto pogovarjamo, se tematiki izogibamo, ko se pojavijo težave. Zelo razširjena je motnja erekcije, na primer. Po raziskavi, ki jo je za korporacijo Eli Lilly opravil SKIM Healthcare, je le osem odstotkov slovenskih moških s to tegobo poseglo po zdravilih, a kar je še bolj skrb vzbujajoče, kar 21 odstotkov teh je zdravilo kupilo na lastno pest – prek interneta!

Kriva druga bolezen

»Po 50. letu starosti naj bi imela vsaj določeno stopnjo težav z erekcijo polovica moških, s starostjo pa odstotek še narašča: vendar motnja erekcije ni običajna posledica staranja in bi moral biti moški tudi v visoki starosti sposoben doseči vsaj določeno stopnjo erekcije,« pojasnjuje prim. mag. Igor Bizjak, dr. med., specialist urolog iz Splošne bolnišnica Celje. Vzrok za motnjo so največkrat druge bolezni, najpogosteje srčno-žilne, sladkorna bolezen ali povišan krvni tlak, ki poškodujejo pri erekciji zelo pomembna ožilje in živčevje. »Pri starejših je motnja erekcije običajno povezana z drugimi boleznimi, lahko jo povzročajo tudi nekatera zdravila, pogosto imajo težave moški po operaciji prostate. Motnja je lahko eden od zgodnjih simptomov, ki kaže na katero drugo bolezen: dokazano je, da je lahko spolna nemoč prvi znak še neodkrite sladkorne bolezni. Zgovoren je tudi podatek, da kar pri polovici moških, starejših od 50 let in ki imajo motnjo erekcije, lahko dokažemo tudi največkrat še prikrito, a že pomembno srčno-žilno bolezen!« še pojasni prim. mag. Bizjak. Le v dvajsetih odstotkih so težave psihične narave, opozarja Irena Rahne Otorepec, dr. med., spec. psihiatrije iz Ambulante za spolne motnje in partnerske težave s Psihiatrične klinike v Ljubljani: »Motnja erekcije lahko nastane zaradi stresa, strahu pred spolnim neuspehom, konfliktov v odnosu, lahko je izraz neke duševne motnje, kot je depresija, in tesnobne motnje, lahko je psihičen odziv moškega na organsko pogojene težave, na primer strah, da se mu bo težava z erekcijo ponovila, pojavi pa se lahko tudi zaradi pomanjkanja spolnih izkušenj.«

Težav ne pometajte pod preprogo

A težave se lahko le še poglobijo, če jih pometamo pod preprogo: motnja erekcije namreč povzroča napetosti v odnosu in krha zaupanje med partnerjema. Ob vsem tem je pomembna tudi osebnost moškega, nadaljuje psihiatrinja: uspešen moški, ki je ob tem še zelo zahteven do samega sebe, bo verjetno obremenjen tudi z neuspehom na spolnem področju. Moški običajno enačijo uspešnost spolnega odnosa s sposobnostjo erekcije, ki jim pomeni samozavest, zato so pod pritiskom, da ne bodo zmogli spolno zadovoljiti partnerice. Še vedno je globoko zasidrano prepričanje, da je moški spolno neuspešen, ker partnerici ne omogoča zadovoljstva – to lahko partnerja dosežeta tudi drugače, pojasnjuje. Toda moški se zaradi sramu najraje izogibajo pogovoru in pomoč, če že, iščejo drugod, vse pogosteje na spletu, opozarja prim. mag. Bizjak, nekateri celo leto ali več omahujejo z iskanjem pomoči: »Takšne težave smo vajeni reševati sami, po možnosti na skrivaj, zato je internet tako privlačen. A čeprav je lahko koristen vir informacij, tablet ne bi smeli kupovati prek interneta, saj je zelo velika nevarnost za ponarejene tablete, ki pa so lahko ali neučinkovite ali pa celo zdravju škodljive. Če se moški odloči za zdravljenje motnje erekcije, bi moral na pregled k zdravniku, ki mu bo ustrezno svetoval in predpisal tablete.«


Partnerica naj sodeluje!

»Zdravniki običajno predpišemo tablete, ki so kljub receptu samoplačniške. To je najmanj agresivna oblika zdravljenja, ki je uspešna v približno 70–80 odstotkih. Moški lahko jemljejo tablete po potrebi ali se odločijo za dnevno terapijo. Pri prvem režimu jo vzame približno pol ure do eno uro pred spolnim odnosom. Moški se lahko odločijo tudi za dnevno terapijo, saj je za marsikateri par načrtovanje spolnosti moteče. Vse tablete delujejo na podoben način, kar pomeni, da same po sebi še ne povzročijo erekcije, ampak je potrebna tudi spolna želja oziroma stimulacija. Če je motnja erekcije posledica drugih bolezni, je ne moremo ozdraviti, torej mora moški jemati tablete za zdravljenje motnje erekcije vedno, kadar želi imeti spolne odnose. Ko pa je motnja erekcije psihične narave, je potrebna terapija pri spolnem terapevtu, tablete pa so lahko kot pomoč za samozavest moškega. V tem primeru bo tudi jemanje tablet le prehodno,« še pojasni. Zdravljenje je varno, stranski učinki pa običajno blagi, in sicer se lahko pojavijo glavobol, zamašen nos, rdečica ali bolečine v mišicah, zagotavlja. »Zdravljenje s tabletami pa ni primerno za tiste moške, za katere bi že sam spolni odnos predstavljal prevelik napor, torej morajo biti v ustrezni telesni kondiciji, gredo lahko brez težav po stopnicah do prvega nadstropja. Zdravljenje motnje erekcije s tabletami ni primerno za srčne bolnike, ki so pred kratkim preboleli srčno ali možgansko kap, ali pa se zdravijo z zdravili, ki vsebujejo nitroglicerin,« še pove prim. mag. Bizjak.

Zdravljenje je uspešnejše, če pri njem sodeluje tudi partnerica, še pove: »Vsekakor spodbujamo, da se v zdravljenje vključi par. Zanimivo je, da moške na pregled pogosto naročajo kar njihove partnerice!« A prej je seveda treba premostiti največjo oviro, sram, in se o težavi odkrito pogovoriti, opozarja tudi psihiatrinja: »Podobno kot se partnerji skupaj soočajo z vsemi pomembnimi vidiki njunega odnosa, bi se morali biti sposobni pogovoriti tudi o temah, ki se tičejo spolnosti. Če moški ne povedo svojim partnericam za motnjo erekcije, se ženske velikokrat počutijo krive za težave in si partnerjevo izogibanje spolnosti razlagajo, kot da niso več privlačne ali pa da jih partner vara.«

Ženski izgovori

V razmerjih, v katerih se partnerja ne pogovarjata o intimnih odnosih, pogosteje uporabljata izgovore, da se spolnosti izogneta, kaže raziskava. V Sloveniji se pogosteje izgovarjajo ženske, največkrat se sklicujejo na zdravstvene težave. Najpogosteje je kriva utrujenost (79 odstotkov), sledijo bolečine v sklepih, glavobol in bolečine v mišicah.

Deli s prijatelji