HEPATITIS

Trajno kužnih 350 milijonov

Objavljeno 28. julij 2013 12.30 | Posodobljeno 28. julij 2013 12.30 | Piše: Ema Bubanj

Svetovna stroka opozarja na razširjenost hepatitisa B in C, okužb, ki pogosto potekata tiho in brez opozoril, potem pa neprizanesljivo udarita.

Število vseh spolno prenosljivih bolezni se med poletnimi počitnikovanji občutno poveča, vse več pa je tudi tegob, ki se prenašajo med moškimi z istospolnimi partnerji, opozarjajo pri Inštitutu za varovanje zdravja RS.

Kondom,
 kondom, kondom ...

»Spolno prenosljive okužbe so razširjene po vsem svetu, njihovo število pa iz leta v leto narašča,« opozarja tudi prim. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., predstojnica oddelka za epidemiologijo nalezljivih bolezni Zavoda za zdravstveno varstvo Celje. »Na njihovo širjenje vplivajo različni dejavniki, od spolnega vedenja posameznika, kulturnih in higienskih navad pa vse do razvojnih značilnosti mladostnikov. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije se vsako leto spolno okuži več sto milijonov ljudi, med njimi največ s klamidijo, genitalnimi bradavicami, gonorejo. Ljudje izmed spolno prenosljivih bolezni večinoma poznajo HIV in aids, sifilis in gonorejo, o preostalih, ki jih je veliko in imajo resne posledice za zdravje, pa ne vedo veliko. Poznamo namreč več kot dvajset različnih mikroorganizmov, ki se lahko prenašajo s spolnimi odnosi.« In prav zato, ker mnogi, predvsem mladi, občutno prehitro in predvsem med poletnimi oddihi zaupajo novemu partnerju ter se podajo v morebiti nevarne intimne stike, na IVZ še enkrat poudarjajo: kondom, kondom in še enkrat kondom! Uporabljajmo samo kakovostne izdelke, ti naj bodo resnično v vsaki potovalki – potovalki spolno aktivnih in tistih, ki bi to lahko postali med poletjem. In še: spolno prenosljivih bolezni ne prinaša samo običajen odnos, okužba se lahko pojavi tudi pri analnih in oralnih spolnih praksah, vse psihoaktivne snovi, vključno z alkoholom, pa zmanjšujejo sposobnost presoje in močno povečujejo tveganje za nezaželen in tvegan stik.

Doslednost in higiena

Predvsem poleti ne zanemarimo najpogostejše bolezni potnikov, ki jo je mogoče preprečiti s cepljenjem, hepatitisa A: ta se prenaša fekalno-oralno ali z neposrednim stikom z okuženim v neustreznih higienskih razmerah. Kot opozarjajo na IVZ, se hepatitis A pogosteje pojavlja pri moških zaradi specifičnih spolnih praks z drugimi moškimi: iz prebavil se lahko virus zanese v usta, ki so vstopno mesto okužbe. Proti bolezni, ki se med destinacijami, priljubljenimi med Slovenci, pojavlja predvsem v Srbiji in Grčiji, se lahko zaščitimo z varnim in zanesljivim cepivom, med potovanji pa poskrbimo še za ustrezno toplotno obdelavo živil, ustrezne higienske navade in redno umivanje rok ter pijemo le ustekleničeno vodo.

Med spolno prenosljive okužbe spada tudi hepatitis B, ki je v svetovnem merilu zelo razširjen, saj sta ga preboleli okoli dve milijardi ljudi, 350 milijonov ljudi je trajno kužnih. Hepatitis B se prenaša skozi kožo ali sluznico z okuženo krvjo in krvnimi pripravki, s spolnimi odnosi ter prek okužene matere na novorojenca, največkrat pri porodu. Prenos je mogoč tudi med družinskimi člani oziroma člani skupnega gospodinjstva, in ker je virus prisoten povsod po svetu, se tudi v Sloveniji držimo sodobnih načel zaščite in vse otroke pred vstopom v prvi razred osnovne šole cepimo proti hepatitisu B. »Tvegano spolno vedenje ima več posledic – od nezaželene nosečnosti in z njo povezanega splava do spolno prenosljivih okužb. Veliko spolno prenosljivih okužb poteka tiho in brez večjih težav. Zaradi tega okužena oseba nadaljuje spolne odnose, in če gre za nezaščitene, se okužba širi,« še opozori predstojnica. »Zavedati se moramo, da imamo v prenesenem pomenu spolni odnos z vsemi nekdanjimi intimnimi partnerji človeka, ki je v določenem času naš spolni partner. Res pa je, da se različne spolno prenosljive okužbe različno prenašajo. Za primerjavo: hepatitis B je 30-krat lažje prenosljiv kot HIV.«

Soočimo se
 s hepatitisom

Ob svetovnem dnevu hepatitisa, ki ga zaznamujemo 28. julija, strokovnjaki iz UKC Ljubljana opozarjajo, da vsako leto zaradi bolezni, ki jih povzročajo virusi hepatitisa, umre najmanj 125.000 Evropejcev: v Evropi naj bi bilo 23 milijonov okuženih z virusoma hepatitisa B in C, tihima ubijalcema, ki lahko dokaj nezaznavno privedeta do življenje ogrožajočih posledic. Večina okuženih zaradi dolgotrajne odsotnosti bolezenskih znakov kronične okužbe sploh ne zazna in jo pogosto odkrije šele tedaj, ko je že prepozno. Hepatitis: spoznajte ga in se z njim soočite je letošnje geslo svetovnega dne, stroka pa poziva predvsem k učinkovitejšemu odkrivanju obolelih za HBV in HCV, ki lahko povzročita raka na jetrih ali odpoved njihovega delovanja, če okužbo odkrijemo prepozno. V Sloveniji naj bi bil odstotek prebivalstva okužen s HBV in najverjetneje slab odstotek še s HCV, v skupinah s povečanim tveganjem za okužbo pa je delež bistveno višji. V preteklih 15 letih sta se pozdravili več kot dve tretjini vseh bolnikov, kar je več kot primerljivo z drugimi državami EU – Slovenija se je po lanski raziskavi uspešnosti obvladovanja okužb uvrstila na drugo mesto. Pri nas naj bi bilo v zdravniški oskrbi sicer le približno 3000 bolnikov s hepatitisom C, kar je slaba tretjina vseh okuženih.

Nova ambulanta

Lani smo v Sloveniji vpeljali novo vrsto zdravljenja bolnikov s hepatitisom C, dva proteazna inhibitorja boceprevir in telaprevir, ki za dodatnih 25–30 odstotkov izboljšata zdravljenje bolnikov, okuženih z genotipom 1, pri katerih je bilo zdravljenje do zdaj najmanj uspešno. Ob pomoči Ministrstva za zdravje RS so na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana vpeljali tudi prvo ambulanto za anonimno in brezplačno testiranje na okužbi s HBV in HCV, ki deluje vsak ponedeljek med 12.00 in 14.00. 

 

Deli s prijatelji