DEPILACIJA

Trajno jih odstranimo
 v hladnejših mesecih

Objavljeno 14. september 2013 12.30 | Posodobljeno 14. september 2013 12.30 | Piše: Natalija Mljač

Laserska depilacija, ki jo dermatologi priporočajo prav v obdobju, ko o gladki koži najmanj razmišljamo, za vedno ustavi rast dlak.

Britvice so še vedno priljubljene.

Britju, voskanju, epilaciji (mehansko puljenje) in kemični depilaciji (v obliki krem, v ZDA tudi tablet) se je zadnja leta pridružila še laserska depilacija. Ta velja za najboljšo dolgoročno rešitev, saj poskrbi, da ne bomo imeli več težav s poraščenostjo. Prav zato ji pravimo trajna laserska depilacija, je razložil Branko Pirš, dr. med., specialist dermatovenerolog in flebolog iz Centra za estetiko in lasersko odstranjevanje žil, znamenj in dlak v Ljubljani. Dlak se želijo za vedno znebiti predvsem dekleta in mlajše ženske, ki najpogosteje želijo depilacijo nog in predela bikini. Moške večinoma moti poraščen hrbet. Za trajno depilacijo se vedno pogosteje odločajo tudi športniki, zlasti plavalci in tekači, je povedal zdravnik. »Še pred nekaj leti je ženskam, ki so bile prekomerno poraščene zaradi nepravilnega delovanja hormonskega sistema, posege plačala zdravstvena zavarovalnica, zdaj pa so te storitve tudi zanje samoplačniške.«

Dlake je mogoče uničiti z različnimi vrstami laserjev, med njimi se je za najučinkovitejšega izkazal aleksandritni, ki ga imamo tudi v našem centru, pravi dermatolog.

»V ZDA se depilacije lotevajo skoraj izključno s tem visokoenergijskim laserjem, saj edini lahko prodre dovolj globoko v kožo –dlačni mešički so namreč tudi centimeter pod površjem in uničimo jih lahko le, če laserski žarki sežejo do njih. Koža je lahko brez dlak že po treh posegih, najpozneje pa po sedmih obiskih, med katerimi mora miniti od štiri do šest tednov. Toliko časa namreč traja, da mirujoče dlačice izrastejo iz kože. Približno pol leta po zadnjem posegu lahko naredimo še enega, s katerim uničimo še tistih nekaj odstotkov dlak, ki so v tem času zrasle. V posebnih primerih uporabljam tudi medicinski nd:YAG laser, ki je sicer primeren predvsem za odstranjevanje žilic, in medicinski sistem IPL, ki pa dlačic ne uniči, ampak le upočasni njihovo rast. Oba sta manj učinkovita od aleksandritnega, zato je tudi število posegov z njima večje – do osem oziroma deset.«

Prednosti laserja

S kratkopulznim aleksandritnim laserjem že po treh do petih posegih uničimo več kot 90 odstotkov dlak, pravi sogovornik. »Število dlačic je po vsakem posegu manjše. Laser ne povzroča vnetja in kurje polti, kože ne poškoduje, poleg tega je poseg skoraj neboleč. Terapevt, ki ni nujno dermatolog, mora pa imeti ustrezno znanje za delo s takšnim laserjem in vsaj pet let delovnih izkušenj z njim, med posegom lahko spreminja količino laserske energije, poleg tega kožo ves čas hladi z zrakom, ohlajenim na minus 20 stopinj, in tudi tako preprečuje bolečine; ljudje te opisujejo kot zelo blage, v najhujšem primeru je na trenutke čutiti tako, kot bi nas nekdo 'ustrelil' z napeto tanko elastiko. Vedeti pa je treba, da zmanjševanje moči laserja sicer pomeni manj neprijetnih občutkov, a hkrati tudi, da bo treba za isti rezultat verjetno narediti kakšno terapijo več.«

Lasersko depilacijo lahko torej prepustimo izkušenemu terapevtu, ki ni nujno zdravnik, vendar je modro, da se pred prvim posegom posvetujemo z dermatologom, priporoča Branko Pirš. Posamezni obisk traja od dvajset do trideset minut, vendar je večina časa namenjena pripravi na poseg. Za te so najprimernejši jesenski, zimski in pomladni meseci. »Med poletjem je ne svetujemo, saj laser vpliva na obarvanje kože. Poleg dlak namreč lahko odstrani tudi porjavelo barvo, če se v 48. urah po depilaciji izpostavljamo sončnim žarkom, pa se depilirana koža obarva drugače kot preostali deli telesa.«

Deli s prijatelji