BRAZGOTINE

Trajni spomin, ki pa lahko zbledi

Objavljeno 23. april 2014 16.20 | Posodobljeno 23. april 2014 16.21 | Piše: Melita Meršol

Skoraj vsakdo ima kakšno brazgotino. Večen spomin na padec s kolesom v otroštvu, neizogibne pa so predvsem tiste, ki nastanejo po operativnih posegih.

Brazgotine so trajne in nikoli ne izginejo popolnoma.

Vas zelo motijo in ne veste, kaj bi storili? Nekaj koristnih nasvetov, kako poskrbeti, da bodo čim manj moteče, nam je zaupala doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije z dermatološke ambulante klinike Pacient.

Brazgotine so v medicini še vedno nerešljiv problem. Ko jo dobimo, pa naj bo posledica poškodbe, opekline ali operacije, moramo vedeti, da bo z nami vse življenje. Za zdaj še ne obstaja metoda, s katero bi se jo dalo odstraniti. Vse pa le ni tako črno. Z različnimi metodami lahko vplivamo na njeno zorenje in pripomoremo k temu, da je zrela brazgotina mehkejša, v ravnini kože in neopazne barve.

Kaj je pravzaprav brazgotina?

To je posledica zaceljenja kožnega defekta, ki nastane po poškodbi ali kirurškem posegu. Nastane vedno, kadar je poškodba kože globlja od povrhnjice. Le pri zelo površinskih poškodbah se koža zaceli brez vidnih posledic. Brazgotina je manjvredno tkivo, v katerem ni več dlak, lojnic in znojnic, ampak le obilo vezivnega tkiva, ki ga sestavlja pretežno kolagen. Celjenje rane oziroma brazgotinjenje je dolgotrajno in poteka v več fazah. Prva je vnetna faza, ki traja nekaj dni. Izoblikuje se krvni strdek, ki prepreči krvavitev, vnetne celice se bojujejo proti okužbi, hkrati pa že začnejo nastajati kolagenska vlakna. Rana je v tej fazi rdeča, otekla, boleča in topla. V drugi, proliferacijski fazi, ki traja nekaj tednov, intenzivno nastajajo krvne žilice in kolagenska vlakna, ki zapolnijo defekt kože. Brazgotina se zato zadebeli in je rdeča, pogosto tudi srbeča. V zadnji fazi, ki traja več mesecev ali celo več let, brazgotina zori. Nastajajo nova kolagenska vlakna in se urejajo v smeri delovanja zunanjih sil. Stara, odvečna vlakna se razgrajujejo. Počasi se brazgotina stanjša, zbledi in zmehča. Tako se poravna s preostalo kožo in postane kožne barve.
image

Katere pa so hipertrofične brazgotine?

Hipertrofična brazgotina je posebna oblika brazgotine, kjer se vezivno tkivo pretirano razraste in je zato rdeča, debela, čvrsta in sega nad kožo, zato je estetsko in tudi funkcionalno moteča. Še hujša oblika je keloid, pri katerem je razraščanje vezivnega tkiva še izrazitejše. Nastane zelo debela, rdeča brazgotina, ki sega precej prek meja defekta, ki je bil povzročen s poškodbo ali kirurškim posegom.

Kako negujemo brazgotino, da se lepše zaraste? Pomaga glajenje?

Negovati jo začnemo, takoj ko je rana zaceljena oziroma takoj po odstranitvi šivov po kirurškem posegu. Glajenje oziroma masaža koristi, saj izboljša prekrvitev brazgotine in pospeši njeno preoblikovanje – zorenje. Pomagamo si lahko s katero koli mastno kremo ali pa uporabimo kreme, ki so posebej namenjene negi brazgotin. Masažo izvajamo nekajkrat na dan po 10–15 minut. Hkrati pazimo, da v začetni fazi brazgotine ne obremenjujemo s športnimi aktivnostmi in je pretirano ne raztegujemo.

Bo manj vidna, če jo s čim mehčamo?

Že masaža pripomore k mehčanju. V zadnjem času so se uveljavili silikonski geli in obliži, ki pomembno prispevajo k hitrosti zorenja brazgotine in lepšemu končnemu videzu. Silikonski izdelki preprečujejo izhlapevanje vode in s tem izboljšajo hidracijo kože, poleg tega vplivajo na tvorbo vezivnega tkiva. Posledica je mehkejša in tanjša brazgotina v ravnini kože. Z njihovo uporabo je treba vztrajati več mesecev, sočasno lahko izvajamo tudi masažo brazgotine ali kompresijo, ki je oblika pritiska na brazgotino.

Ali je odvisno od človeka do človeka, kako se bo rana brazgotinila?

Seveda, to je gensko določeno, odvisno je tudi od rasne pripadnosti. Debele keloidne brazgotine so najpogostejše pri temnopoltih ljudeh. Poleg tega je videz odvisen od predela poškodbe oziroma operacije, od starosti in tudi od kirurške tehnike in izkušenosti operaterja. Hipertrofične brazgotine in keloidi se večkrat pojavljajo nad prsnico, na ramenih, zgornjem delu hrbta in ušesni mečici. Pogostejše so pri mladih ljudeh.

Kje so najmanj vidne oz. se najlepše zacelijo?

Brazgotine se najlepše zacelijo, če potekajo v smeri kožnih gub in jih vlečne sile kože ne raztegujejo. Takrat so tanke in komaj opazne. Ponavadi so najmanj vidne na koži obraza, kjer tudi celjenje zaradi dobre prekrvljenosti poteka najhitreje.

Ali lahko popolnoma izginejo?

Brazgotina je trajna in nikoli ne izgine. Z nobeno tehniko ali medicinskim postopkom je ni mogoče povsem odpraviti. Sčasoma pa postane tanjša, svetlejša, mehkejša ter manj moteča in opazna. Pri motečih si lahko pomagamo z vbrigavanjem zdravil neposredno v brazgotino, z laserskimi posegi ali estetsko operacijo.

Kako zmanjšujemo rdečino?

Zmanjšuje se postopoma in včasih traja leto dni ali več, da popolnoma izgine. Pomembno je tudi, da brazgotino ščitimo pred ultravijoličnimi žarki. Ob izpostavljanju soncu namreč dlje ostaja rdeča, poleg tega se lahko zgodi, da se dolgotrajno preveč rjavo obarva.

Kako nad napetost in srbenje, ki se pogosto pojavljata?

Zmanjšamo ju lahko z masažo ali uporabo silikonskih gelov ali obližev. Sčasoma se tudi spontano umirita.

Domač oz. vaš nasvet?

K lepemu videzu brazgotine pripomorejo skrben kirurški poseg, masaža brazgotine, uporaba silikonskih izdelkov in stroga zaščita pred soncem. Obstaja več medicinskih postopkov, ki skušajo popraviti videz, včasih pa ga kljub temu ne moremo bistveno izboljšati. Takrat jo je bolje pustiti in jo prikriti z dekorativno kozmetiko.

Deli s prijatelji