ZDRAVA PREHRANA

Tradicionalni zajtrk ostaja

Objavljeno 17. november 2012 08.00 | Posodobljeno 17. november 2012 08.00 | Piše: Andrej Predin

Zdrava prehrana je postala dobrina, za katero se moramo vsak dan boriti.

Najpomembnejši obrok dneva je zajtrk

Pred leti se je na pobudo Čebelarske zveze Slovenije in Javne svetovalne službe v čebelarstvu začela akcija Tradicionalni slovenski zajtrk. Čebelarji so otrokom po vrtcih ponujali med in jih učili o neprecenljivosti zdrave domače hrane. Odziv vzgojno-varstvenih ustanov je bil izjemen, zato ne preseneča, da so projekt lani dvignili na nacionalno raven in ga začeli izvajati tudi v osnovnih šolah. Koordinacijo projekta je prevzelo ministrstvo za kmetijstvo in prehrano, sodeluje še sedem ustanov – tri ministrstva, dve zbornici, čebelarska zveza in Inštitut za varovanje zdravja RS. Razširjeni projekt ni več omejen zgolj na med, saj so začeli šolarjem streči tudi kruh, mleko, maslo in jabolka.

Izobraževanje otrok o pomenu zdrave prehrane

Osnovni namen Tradicionalnega slovenskega zajtrka je ozaveščati in izobraževati otroke o pomenu zdrave prehrane in zajtrka za zdravo življenje. Poudarek je tudi na predstavitvi prednosti uživanja lokalno pridelane hrane, okoljskih vidikov kmetijstva in čebelarstva ter pomen opraševanja pri pridelavi hrane. Zdrava prehrana je postala dobrina, za katero se moramo vsak dan boriti, saj profitna logika tržišča vodi v izpraznjeno, manj kakovostno hrano, podivjani kapitalizem pa uničuje tudi tradicionalne navade prehranjevanja in vodi v nezdrav način življenja. Lani so proizvajalci in predelovalci hrane prispevali skoraj 13 ton črnega kruha, malo manj kot dve toni surovega masla, 2,2 tone cvetličnega medu, 28 ton jabolk in 43.000 litrov mleka. »V letošnjem letu se zaradi pozebe, toče in predvsem suše ter gospodarske krize kmetje in podjetja soočajo z močno zmanjšanim pridelkom medu, sadja, krme in žit, zato dobavitelji živil za pripravo zajtrka ne morejo zagotoviti brezplačno.

Ker pa so bili vsi enotni, da je treba projekt nadaljevati, se je poiskala rešitev, da vrtci in osnovne šole zajtrk izvedejo iz sredstev za šolsko prehrano. Za izvedbo zajtrka se odločijo prostovoljno in ga izvedejo v skladu s svojimi zmogljivostmi. Prepričani smo, da bodo v vrtcih in osnovnih šolah, ki se bodo priključili projektu, zagotovili živila za vse otroke,« so pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo in prehrano. To pomeni, da je projekt Tradicionalni slovenski zajtrk v letu dni žal nazadoval; še lani je takratni minister za šolstvo in šport Igor Lukšič izrazil pobudo, da bi se ta dan spremenil v naravoslovni dan, šole in vrtce pa pozval, naj začnejo razmišljati o tem, da bi sami začeli pridelovati vrtnine in sadje.

Deli s prijatelji