SRBI, PEČE

Težave s hemoroidi

Objavljeno 18. december 2014 16.10 | Posodobljeno 18. december 2014 16.15 | Piše: N. Z.

Težave s hemoroidi so zelo pogoste, vsaj enkrat v življenju jih ima 75 odstotkov ljudi; po spolu ne izbirajo, najpogostejši so med 20. in 50. letom starosti.

 Če se vam zdi, da trpite za hemoroidi, obiščite zdravnika: pregled in pravilna diagnoza sta pomembna pri vsaki krvavitvi iz analne odprtine, saj ta lahko opozarja na druge bolezni.

Vsi ljudje imamo hemoroide, to so sinusoidne žilne strukture v analnem kanalu, ki pomagajo pri nadzoru odvajanja blata, zadrževanju vetrov in sluzi. Težave nastanejo, kadar se te žile povečajo, otečejo, se vnamejo ali v njih nastanejo strdki. Nekoč so jim rekli zlata žila, saj je težava pestila predvsem tiste, ki so veliko in dobro jedli, malo delali in za kreme za lajšanje težav pri zdravnikih pustili pravo bogastvo. Lahko so notranji, ti nastanejo blizu začetka analnega kanala, ali zunanji ob zadnjični odprtini, včasih pa nastanejo tudi zunaj zadnjika. Notranji navadno ne bolijo, utegnejo pa povzročiti precejšnje krvavitve. Vene se lahko tudi raztegnejo ali celo izpadajo skozi zadnjično odprtino, kar je lahko zelo boleče. Pri zunanjih hemoroidih, ki so zlahka opazni, utegnejo otekle vene zakrvaveti, če se skrčijo ali razpočijo zaradi stiskanja, drgnjenja in brisanja.

Težave s hemoroidi so ena najpogostejših bolezni sodobnega časa. Prizadenejo več kot polovico ljudi po tridesetem letu starosti, vsaj enkrat v življenju jih izkusi kar 75 odstotkov ljudi. Pojavljajo se pri ženskah in moških, najpogosteje med 20. in 50. letom starosti. Pojavnost se med nosečnostjo bistveno zveča. Težave, ki jih povzročajo hemoroidi, obsegajo srbenje analne odprtine, krvavenje, rahlo pekočino, boleče odvajanje blata, občutek neizpraznjenega črevesa, poleg tega lahko okoli analne odprtine nastanejo bulice, katerih velikost sega od graha do oreha. Najpogostejši simptomi so občutljivost ali bolečina med odvajanjem, občutek neizpraznjenega črevesa ob odvajanju blata, srbenje in pekoč občutek okoli zadnjika, sluzast izloček iz zadnjika, boleča oteklina ali bulica ob zadnjiku, sveža kri, ki obarva blato ali toaletni papir, nekontrolirano uhajanje blata.

Glavni dejavnik za te težave je prehrana s premalo vlakninami, kar lahko povzroči zaprtje in naprezanje pri odvajanju blata. Tudi pretežno sedeče delo, ki ga je v sodobnem času vedno več, pripomore, zato je redno telesno gibanje še toliko bolj pomembno. Na nastanek hemoroidov vplivajo še odlašanje opravljanja velike potrebe, zvišana telesna teža, driska, dvigovanje težkih predmetov, prirojeno oslabele vene zadnjika, kronično zaprtje, infekcije anusa, daljše sedenje, preveč začinjena, slana ali kisla hrana, pogosto kihanje in kašljanje. Težave se pogosteje pojavljajo pri nosečnicah, s porodom pa se lahko stanje še dodatno poslabša.

Če se vam zdi, da tudi vi trpite za hemoroidi, pojdite k zdravniku, pregled in pravilna diagnoza sta pomembna pri vsaki krvavitvi iz analne odprtine oziroma sledeh krvi v blatu, saj krvavitev lahko kaže na druge bolezni, kot je tumor debelega črevesa. Za postavitev diagnoze največkrat zadostuje že fizični pregled, dobro pa je, če zdravnik opravi tudi digitorektalni pregled (pregled zadnjika s prstom). Včasih se odloči še za anoskopijo (pregled zadnjika z instrumentom z lučko) in proktoskopijo (pregled cele danke). Zdravljenje je glede na intenzivnost simptomatsko ali invazivno in kirurško. Preventiva za nastanek hemoroidov je redno in mehko odvajanje, uživanje hrane, bogate z rastlinskimi vlakninami, in pitje veliko vode. Izogibati se moramo uživanju alkohola, pretirani količini kave in močno začinjeni hrani. Med odvajanjem blata ne smemo pritiskati in se naprezati – prav to je namreč eden glavnih vzrokov za njihov nastanek. Poskrbeti moramo tudi za dovolj gibanja, poleg tega ne smemo dvigovati težkih predmetov, saj to utegne povečati pritisk na vene in poslabšati stanje hemoroidov. 

Deli s prijatelji