V & O

Terapevtka naravnega zdravljenja o težavah s ščitnico

Objavljeno 29. september 2015 21.00 | Posodobljeno 29. september 2015 21.00 | Piše: Beba Splichal

Pri premajhnem delovanju ščitnice so pomembni vitamini E, B-kompleks, med minerali pa jod in mangan.

Stara sem 35 let in nikoli nisem imela resnejših zdravstvenih težav. Ker mi je pred pol leta izostala menstruacija, sem šla na preiskave, ugotovili so mi zmanjšano delovanje ščitnice in predpisali hormonsko terapijo, ki naj bi trajala vse življenje. S tem se nekako ne morem sprijazniti, saj nimam nobenih drugih težav in nisem navajena uživati zdravil. Že leta nisem pojedla nobene tablete. Sprašujem, ali je mogoča še katera druga terapija oziroma kako naj si na naraven način pomagam pri tej težavi. Resnično sem zaskrbljena. Naj povem, da sem drugače zdrava, ukvarjam se s športom, imam v redu odnose, doma in v službi.

Hvala za nasvete, Marijana

  • Odgovor tepravtke naravnega zdravljenja

Spoštovana bralka, težave s ščitnico so povezane z motenimi presnovnimi procesi v telesu. Največkrat je vzrok neprimerna prehrana. Nujno se je treba izogibati industrijsko predelani hrani, poiskati ekološka živila in jedi brez kemičnih dodatkov ter poskrbeti za dovolj antioksidantov (razstrupljevalcev). Pri premajhnem delovanju ščitnice so pomembni vitamini E, B-kompleks, med minerali pa jod in mangan. Mangana je precej v polnovrednem žitu, zato začnemo doma peči kruh iz polnozrnate pire, pripravljamo rjav riž, solato zabelimo s konopljinim oljem in po kosilu pijemo zeleni čaj. Mangan je še v lešnikih, kokosovi moki, mandljih, indijskih oreščkih, grahu in rdeči pesi. Vitamin E dobimo z uživanjem svežih pšeničnih kalčkov (naredimo si preprost kalilnik v kozarcih za vlaganje), sončničnih semen, lešnikov, mandljev, pinjol, avokada in špinače.

image
Beba Splichal

V naravi je joda največ v morski vodi in soli, nekaj ga dobimo celo z vdihavanjem, ko se sprehodimo ob morski obali, prav tako je njegova koncentracija povečana v rastlinah, ki rastejo v bližini morja. Jod kopičijo alge, sicer pa je tudi v špinači, koruzi, polnovrednih žitih, jabolkih in hruškah. Veliko ga je v lanenem semenu, zato ga za zajtrk zmeljemo v kavnem mlinčku in dodajamo kosmičem, kar je lažje pojesti kot laneno olje. Jod vsebuje tudi kislo zelje, vendar ga moramo prekuhati oziroma podušiti, da se izničijo snovi, ki preprečujejo njegovo absorbcijo. Podobno je z repo, brokolijem, cvetačo, svežim zeljem in ohrovtom, zato jih pri pomanjkljivem delovanju ščitnice ne bi smeli preveč uživati, sploh pa ne presnih. Odsvetovana živila so še oljke, soja, arašidi, orehi, meso, še posebno prekajena svinjina, in bela moka, na črnem seznamu pa je tudi navaden sladkor. Za pretvorbo joda je nujen mineral selen. Tega najdemo v rdečem zelju, krompirju, korenju, poru, žitnih kalčkih, česnu, paradižniku, rjavem rižu in kolerabi, v brazilskih in indijskih oreščkih, rozinah, pomarančah in otrobih. Prav nasprotno pa fluor, brom in klor zavirajo absorbcijo joda. Klor dodajajo vodi, zato jo je smiselno filtrirati, vsaj z namiznimi filtri za pitno vodo.

Če se vaša vsakdanja hrana precej razlikuje od predlagane, boste morda že s to novo dieto marsikaj spremenili na boljše. Srečno. 

Uredništvo ne sprejema odgovornosti za morebitne težave; v takem primeru se posvetujte s svojim zdravnikom. 

Imate težavo, ki je ne znate odpraviti? Potrebujete samo nasvet, spodbudo, da ste na pravi poti? Beba Splichal, terapevtka naravnega zdravljenja, bo z izčrpnim odgovorom poskušala odpraviti vaše dvome in odgovoriti na vaše vprašanje, povezano z določeno težavo. 

Deli s prijatelji