SLABO ZA ZDRAVJE

Temna plat ustnih vodic

Objavljeno 19. februar 2014 12.40 | Posodobljeno 19. februar 2014 12.42 | Piše: M. F.

V nekaterih ustnih vodicah je kar 0,2 odstotka antiseptika, ki ubija tudi koristne bakterije.

Uporaba vodice za izpiranje ust je nevarna, saj povečuje verjetnost možganske kapi.

Vsakodnevna uporaba vodice za izpiranje ust je nevarna, saj povečuje verjetnost možganske in srčne kapi. Z grgranjem protibakterijske tekočine se namreč uničujejo tudi koristni mikroorganizmi, ki sproščajo krvne žile in s tem zavirajo pojav visokega krvnega tlaka.

Devetnajst sodelujočih v raziskavi univerze Queen Mary v Londonu, ki je to dokazala, je vsak dan uporabljalo vodico z antiseptikom. V samo nekaj urah po njeni uporabi jim je za dve oziroma tri in pol merilne enote narastel krvni tlak, so zapisali v publikaciji Free Radical Biology and Medicine.

Nekateri po nepotrebnem ogrožajo zdravje

Profesorica Amrita Ahluwalia, ena od avtoric raziskave, je povedala, da je vsakodnevna uporaba tekočine za izpiranje ust in s tem ubijanje dobrih bakterij zelo nevarna, saj že zgolj majhen porast krvnega tlaka znatno poveča možnost pojava srčne in možganske kapi. »Vsako povečanje krvnega tlaka za dve enoti povečuje verjetnost srčne kapi za sedem odstotkov, možganske pa kar za deset odstotkov,« je še dodala znanstvenica in poudarila, da je uporaba teh, razen pri posameznikih, ki imajo težave z dlesnimi in zobmi, povsem nesmotrna.

Antiseptik ne izbira žrtev

Nekatere vodice vsebujejo 0,2 odstotka antiseptika klorheksidina, ki ubija tudi bakterije, potrebne za tvorjenje nitrita, s pomočjo katerega se krvne žile pravilno širijo. Zaradi izpiranja ustne votline pride do manjše proizvodnje tega. Po uporabi ustne vodice ga je tako v ustih 90, v krvi pa 25 odstotkov manj kot sicer. 

Nekateri dvomijo

Britanski stomatolog Richard Guyver je sicer prepričan, da je bil vzorec raziskave veliko premajhen, da bi bili rezultati verodostojni.

Deli s prijatelji