PAMETNO

Telovadba krepi možgane

Objavljeno 07. marec 2012 08.00 | Posodobljeno 07. marec 2012 08.00 | Piše: M. F.

Redna telesna vadba vpliva tudi na možgane in spodbuja njihovo delovanje.

Za lepo telo so dobrodošla vsakršne vaje, za bistre možgane pa je najbolj priporočljiva aerobna vadba.

Splošno znanemu dejstvu, da redna vadba krepi mišice, so znanstveniki dodali še en, malce manj poznan učinek: telesna aktivnost krepi tudi možgane.

Redna vadba: več energije

Dosedanje raziskave so pokazale, da telesna aktivnost spodbuja nastajanje novih mitohondrijev. To so strukture v celicah, ki proizvajajo energijo v telesu. Iz njih črpamo moč in tudi vzdržljivost. Več mitohondrijev kot imamo v telesu, več elana in energije premoremo za vsakdanje aktivnosti. Z redno vadbo teka (ali druge aerobne vadbe) lahko v nekaj mesecih število mitohondrijev in s tem količino energije povečamo za petkrat.

Vplivajo tudi na možgane

Znanstveniki na univerzi v Južni Karolini so potrdili, da redna telesna aktivnost spodbuja tudi delovanje možganskih celic. Vodja raziskave  dr. Mark Davis je na podlagi izsledkov zaključil, da redna telesna aktivnost pomaga možganom, da delujejo hitreje in učinkoviteje. »Vse več je dokazov, ki govorijo v prid hipotezi, da telesna aktivnost ohranja mladost možganov,« je povedal dr. Davis. Redna telesna aktivnost v kratkem času zmanjša mentalno utrujenost in spodbudi sposobnost razmišljanja. Povečana proizvodnja mitohondrijev v možganih pa ščiti pred obolenji, kot je, denimo, alzheimerjeva bolezen.

Dovolj je že pol ure dnevno

Znanstveniki so do teh zaključkov prišli ob pomoči eksperimenta, izvedenega na miškah. Polovica mišk je vsak dan tekla na za to namenjenem kolesu, medtem ko druga polovica ni imela nikakršne možnosti za gibanje. Po osmih tednih takega življenjskega stila je bil izid sledeč: v telesnih celicah aktivnih mišk je bila povečana prisotnost mitohondrijev, prav tako pa so aktivneje delovale možganske celice. Dr. Davis je izjavil, da je realno pričakovati, da se enaki procesi odvijajo tudi v človeških možganih. Telesna aktivnost, v katero so bile vključene miške, bi odgovarjala pol ure teka pri ljudeh. »Pol ure teka dnevno je torej povsem dovolj za boljše delovanje možganov,« je povedal Mark Davis.

 

Deli s prijatelji