NOTRANJA URA

Telo ve, kdaj je za vadbo najboljši čas

Objavljeno 19. avgust 2014 11.00 | Posodobljeno 19. avgust 2014 11.00 | Piše: M. F.

Vsak ima svoj bioritem.

Vadba bo učinkovita, če boste prisluhnili svojemo telesu.

Nekateri fiziološki, vedenjski in biokemični procesi v telesu potekajo v približno 24-urnem ciklu. Ta cikel imenujemo cirkadiani ritem. Več kot 100 procesov v telesu se odvija po njem, med njimi so menjava spanja in budnosti, stanje zavesti, nihanje telesne temperature, tvorjenje hormonov ter uravnavanje krvnega tlaka in hitrosti bitja srca. Najpomembnejše je svojemu telesu znati prisluhniti, spoznati svoj ritem in se po njem ravnati.

Tudi pri vadbi

Notranja ura določa, ali je nekdo jutranji tip ali bolje funkcionira v večernih urah. Prav zaradi cirkadianega cikla in individualnih razlik pri posameznikih nekaterim bolj ustreza jutranja, drugim pa večerna telesna dejavnost.

Kaj, če ga ni mogoče upoštevati

Težava se pojavi, če notranja ura ni usklajena z dnevnimi obveznostmi. V tem primeru je vendarle boljše izbrati jutranjo vadbo. Raziskave namreč kažejo, da so ljudje, ki vadijo zjutraj, doslednejši in hitreje vključijo telovadbo v vsakodnevno rutino.

»Z jutranjo zmerno vadbo v krajših periodah se dvigne koncentracija kisika v krvi, zato se po njej počutimo bolje in imamo več energije. Vadba tako postane orodje za povečanje produktivnosti,« pravijo vaditelji. Za jutranjo vadbo je sicer treba več ogrevanja, pa tudi verjetnost poškodb je večja po nočnem počitku.

Deli s prijatelji