PRIČESKA

Telo lahko lase zavrača

Objavljeno 09. oktober 2012 16.30 | Posodobljeno 09. oktober 2012 16.30 | Piše: M. F.

Najpogostejši vzroki za pretirano izpadanje las so dednost, hormonske motnje, bolezni lasišča in preagresiven imunski sistem.

Ob pretiranem izpadanju las je panika odveč, ukrepanje pa obvezno.

Pretirano izpadanje las ni samo estetska težava, pač pa lahko nakazuje na resna zdravstvena stanja. Poglejte si nekaj morebitnih razlogov za nenadno izgubljanje las in jih, če je mogoče, odpravite sami ali poiščite pomoč zdravnika.

Telogen Effluvium

Sliši se malce grozljivo, a običajno to motnjo lasišča, pri kateri pride do stanjšanja in izgube las, vsaj enkrat v življenju doživi vsak. Največkrat po nosečnosti, operaciji, drastični izgubi kilogramov ali zaradi velikega stresa. Lasje nenadoma začno izpadati občutneje, a šele od meseca in pol do treh mesecev po vzroku, ki je stanje izzval. Telogen Effluvium (simptomatično izpadanje las) je lahko prav tako posledica jemanja nekaterih zdravil, kot so antidepresivi. Pojav mine sam od sebe, po zmanjšanju stresa ali po prenehanju jemanja zdravil.

Dedna izguba las

Najpogostejša vrsta izgube las je moška plešavost, ki je dedno pogojena in lahko prizadene oba spola. Pri moških lasje začno izpadati nad čelom, pozneje se redčijo na temenu. Pri ženskah se redčenje las začne na temenu, prednja lasna linija pa običajno ni prizadeta. Zdravljenje je sistemsko, s tabletami, ali lokalno z vtiranjem posebnih, temu namenjenih tekočin.

Bolezni ščitnice

Milijoni ljudi, večina med njimi je žensk, trpijo zaradi bolezni ščitnice. Kadar telo proizvaja premalo ščitničnih hormonov, govorimo o hipotireozi. Ker so hormoni ščitnice odgovorni tudi za rast nohtov in las, je to moč opaziti na njihovem zdravju in videzu. Dobra vest je, da

Postanite oboževalec rubrike Stil na Facebooku

obstajajo zdravila, ki te hormone uravnajo.

Bolezni lasišča

Na nezdravem lasišču se pojavijo vnetja, kar otežuje rast las in spodbuja pretirano izpadanje. To je največkrat posledica prhljaja, luskavice ali glivičnih okužb. Vsako stanje zahteva najprej natančno diagnozo in nato primeren način zdravljenja.

Alopecia areata

Gre za avtoimunsko bolezen, pri kateri imunski sistem napade lasne mešičke. V tem primeru lasje izpadajo na določenih, ostro omejenih predelih in oblikujejo se krogi golega lasišča. Prav zato je bolezen poimenovana tudi krožno izpadanje las. Vzrok zanjo je neznan, strokovnjaki pa domnevajo, da jo najpogosteje izzove stres ali katero drugo bolezensko stanje. Zdravi se lokalno, s kortikosteroidi, pomembno pri tem pa je zmanjšati stres.

Preveč agresivna nega

Preveč pranja, barvanja, sušenja, kodranja, likanja … sčasoma poškoduje lase, oslabi lasne korenine in povzroči pretirano izpadanje naglavnega okrasja.

Slabokrvnost

Ženske z obilnimi menstruacijami, ki ne uživajo dovolj z železom bogatih živil, so podvržene anemiji, torej pomanjkanju železa v krvi. Posledice tega so utrujenost, bledikavost pa tudi izguba las. Rešitev so prehranska dopolnila in seveda z železom bogata prehrana.

Sindrom policističnih jajčnikov

Gre za pojav, pri katerem so v jajčnikih številne drobni folikli z nezrelimi celicami. Ti v nasprotju s folikli v zdravih jajčnikih, ne rastejo in ne ovulirajo, temveč proizvajajo prekomerne količine moških hormonov, ki se izločajo v kri. Prav zaradi teh se pojavita prekomerna telesna in obrazna poraščenost, na drugi strani pa pretirano izpadanje las na temenu.

Deli s prijatelji