NEPRJETNO

Telo kot vir zadrege

Objavljeno 28. april 2016 09.00 | Posodobljeno 28. april 2016 09.00 | Piše: M. F.

Telo včasih deluje po svoje ter nas s povsem spontanimi izzivi kaj lahko osramoti.

Izdajalska rdečica se vedno pojavi z razlogom.

So povsem spontani, velikokrat vsakodnevni, sicer nedolžni, a še kako neprijetni. Katere odzive telesa imamo v mislih in kako se jim lahko izognete?

Rdeči obraz

Rdečica na obrazu je največkrat posledica fizičnega ali čustvenega odziva. Lica preplavi ob nervozi, strahu, zadregi ali jezi. Krivdo zanjo je mogoče pripisati navalu adrenalina, ki ga ob takih občutkih telo pospešeno sprošča. Ta hormon v telesu spodbudi pretok krvi, več te zato pride tudi v obraz. Na njem je tik pod površino kože veliko malih krvnih žil, ki se zaradi povečanega dotoka krvi hitro razširijo in zato izdajalsko zardimo.

Kaj lahko storite?

Najhitrejši način za pomiritev so hladne obloge na obrazu. Kadar se to dogaja v družbi in hladnih oblog najbrž nimate pri roki, popijte kozarec mrzle vode. Hlad bo povzročil zoženje krvnih žil pod kožo in ustavil napredovanje rdečice.

Drhtenje rok

V stresnih situacijah del možganov, ki je odgovoren za tesnobo in nervozo, ne more povsem nadzorovati telesa. Prav zato se tedaj večkrat zgodi, da izgubimo nadzor nad rokami, ki začno drhteti.

Kako pomagati?

Dlani položite tesno skupaj in prepletite prste. Ker se drhtenje pogosto pojavi med pogovorom z drugo osebo ali med nastopi, ko naj bi delovali samozavestno, se izogibajte prijemanju papirja ali drugih predmetov, saj bo tresenje rok tako še opaznejše. Raje se močno primite za čvrst predmet, ki je pri roki, denimo za stol ali mizo.

Drhtenje glasu

Naše glasilke nadzoruje tako imenovani Nervus vagus. Gre za enega iz skupine živcev, ki prihajajo neposredno iz možganov. Ta je povezan z amigdalo, delom možganov, ki je soodgovoren za naše odzive na čustva. Kadar nas je strah in tega nočemo pokazati, nam zato velikokrat drhti glas, saj se omenjeni živec stimulira, glasilke in mišice v vratu pa so zaradi stresa v krču. Kombinacija teh dogajanj v telesu povzroči izgubo nadzora nad glasom.

Kaj lahko storite?

Globoko vdihnite, napnite telo, kolikor lahko, in za nekaj sekund zadržite sapo. Postopek ponovite, tako boste ublažili odziv telesa na strah ter zmanjšali napetost v grlu in glasilkah.

Spontani jok

So trenutki, ko preprosto nočemo jokati. Denimo na delu, ko nas preplavijo čustva in stres, solze pa se ulijejo kar same.

Kaj storiti?

Ko začutite, da vam začne drgetati brada in da se oči polnijo s solzami, se uščipnite v višek kože med palcem in kazalcem na roki. Z ustvarjanjem fizične bolečine boste možgane preusmerili s psihične in solze se bodo ustavile.

Deli s prijatelji