ZDRAVILO

Tamiflu okrepi simptome gripe

Objavljeno 19. april 2014 14.00 | Posodobljeno 19. april 2014 14.00 | Piše: U. S.

Zdravilo, za katerega so države zapravile milijone, gripo skrajša za pol dneva.

Je proizvajalec zavajal z navedbami o učinkovitosti? Angleški raziskovalci trdijo, da je pri ustavitvi širjenja virusa prav tako učinkovit kot paracetamol. Foto: Blaž Samec/Delo

LJUBLJANA – V strahu pred pandemijo gripe –– najprej ptičje, potem pa prašičje, prve pandemije v 40 letih –– je svet mrzlično iskal rešitev, zdravilo, ki bi preprečilo na tisoče, milijone smrti. In ga našel v tamifluju, za protivirusno zdravilo so države, tudi Slovenija, zapravile na stotine milijonov evrov (britanska vlada je zanj zapravila 500 milijonov funtov!). Raziskava, ki so jo včeraj objavili v britanski zdravstveni publikaciji, pa trdi, da zdravilo ni nič boljše od drugih, denimo paracetamola, saj ne pripomore k zaustavitvi širjenja virusa gripe ter manjši hospitalizaciji, in da je švicarski farmacevt lagal o učinkovitosti zdravila, zato družbo obtožujejo zanikrnosti.

S študijo so ugotovili, da je tamiflu povezan s samomorilnostjo med otroki na Japonskem in da ne lajša simptomov gripe, temveč jih lahko celo okrepi! Družba Roche je med epidemijo prašičje gripe 2009. zatrjevala, da lahko zdravilo zmanjša število sprejemov v bolnišnico in zaplete, kot so pljučnica, bronhitis in sinusitis ter vnetje srednjega ušesa. Raziskovalci neprofitne organizacije Cochrane Collaboration, ki preučujejo zdravstvene podatke, so ugotovili, da lahko tamiflu gripi podobne simptome zmanjša s sedmih dni na 6,3 dneva, niso pa našli dokazov o manj sprejetih v bolnišnice, prav tako ne o manj prej omenjenih zapletih. Osem otrok, ki so se na Japonskem zdravili s tamiflujem, je zaradi psihoze napravilo samomor, skočili so skozi okno. Med stranske učinke spadajo še težave z ledvicami, slabost, bruhanje in glavoboli. Mnogi so poročali o tesnobi in potrtosti, ki sta se pojavili po zaužitju zdravila. In še: podatki dvajsetih testov tamifluja so namigovali, da je zdravilo nekaterim preprečevalo tvorbo zadostnega števila lastnih protiteles, s katerimi bi se borili proti okužbi.

Odkritjem nasprotujejo

Dr. Carl Henegen, profesor z Oxforda, eden od avtorjev raziskave, pravi, da je bil denar, namenjen za nakup protivirusnih zdravil tamiflu in relenza, vržen stran: »Zdravilo je na podlagi telefonskega pogovora dobilo tisoč ljudi na teden, kljub potencialno resnim zapletom. Svojim pacientom ga ne bi predpisal.« Dr. Tom Jefferson, epidemiolog, dodaja: »Zadeva je strupena, povečuje tveganje psihoz, glavobolov, težav z ledvicami – pri enem od 150 ljudi.« Avtorji raziskave so dodali, da so se trudili dobiti originalne klinične teste proizvajalca, ki je sprva zatrjeval, da gre za zaupne podatke.

Roche je sporočil, da odkritjem nasprotuje, da trdno stojijo za svojimi podatki in odločitvami agencij za javno zdravje po svetu, tudi ameriškimi in evropskimi centri za preventivo in nadzor nad boleznimi ter Svetovno zdravstveno organizacijo: »Metodologija poročila je pogosto nejasna in neprimerna, sklepi pa bi utegnili imeti resne posledice za javno zdravje. Ta zdravila so pomembna opcija zdravljenja pacientov z influenco.«

Deli s prijatelji