SVETOVNO

Tako za zdravje skrbijo po svetu

Objavljeno 30. januar 2012 12.09 | Posodobljeno 28. januar 2012 09.58 | Piše: M. F.

Težko je slediti vedno novim nasvetom za zdravje, lažje se je opirati na stare in preizkušene.

Skrivnost zdravja v Sredozemlju je v sadju, zelenjavi in dobrih maščobah.

Vedno znova se pojavljajo novi napotki in nasveti, kako ohranjati zdravje in mladosten videz. A glede na najnovejšo teorijo o zdravem življenju ne gre slepo verjeti vedno novim dognanjem. Lažje se je opreti na stare in preizkušene, ki jim nekateri narodi pridno sledijo in po zaslugi katerih čili in zdravi dočakajo visoko starost. Gre za tako imenovane »modre cone«, v katerih po mnenju raziskovalca prehrambnih navad Dana Buettnerja ljudje prav po zaslugi njihove tradiciji živijo najdlje.

Francija: majhni obroki

Način prehranjevanja, na katerega prisegajo Francozi, je preprost: majhni obroki večkrat na dan, zanje si vzamejo čas, brez prigrizkov, uživajo kakovostno hrano, bogato z antioksidanti, in si vsak dan privoščijo kozarček vina. Poleg tega veliko hodijo, vse to pa se izraža v njihovem zdravju. Pri njih je namreč odstotek srčnih bolezni in debelosti izjemno majhen.

Skandinavija: najboljše je domače

Nasvet, ki prihaja iz severne Evrope, pravi: uživajte v tistem, kar ste pridelali sami. Ne zgražajte se, če nimate svojega vrta ali njive. V mislih imajo predvsem lokalno in sveže. Poleg tega prehrana na severu vključuje veliko rib in divjačine. Ta je mnogo manj mastna kot meso živali iz domače reje. Prav zato je tudi v deželah severne Evrope debelost redka, v manjši meri kot drugje pa je prisotna tudi depresija.

Japonska: pomembna je družina

Japonsko okrožje Okinava je znano po tem, da ima v povprečju največ stoletnikov. Pri njih je v primerjavi s svetom kar za 80 odstotkov manj smrtnih primerov zaradi pljučnega raka, izjemno majhen pa je tudi delež obolelih za demenco in srčnimi boleznimi.  Njihov recept: ne najej se do sitega. Malo malignih obolenj pripisujejo hrani, ki vsebuje veliko vlaknin (soja, riž, zeljna in listnata zelenjava) in veliko rib. Zelo močne so tudi tamkajšnje družinske vezi, občutek sprejetosti v skupnost (ožjo in širšo) pa blagodejno vpliva na splošno stanje telesa in duha. Strokovnjaki so prepričani, da je to odlična preventiva pred številnimi boleznimi.

Sredozemlje: veliko dobrih maščob

Sredozemska kuhinja je cenjena, saj tisti, ki se prehranjujejo v njej in po njej, redkeje zbolevajo za srčnimi boleznimi, rakom ter sladkorno, parkinsovo in alzheimerjevo boleznijo. Skrivnost je v nenasičenih maščobah (oljčno olje, lupinasti plodovi, ribe), nemastnih proteinih, sadju in zelenjavi ter zmerni količini vina. Seveda pa sredozemski način življenja vključuje tudi veliko gibanja.
 

Deli s prijatelji