2014

Tako bomo pri zaobljubah uspešni

Objavljeno 06. januar 2014 17.10 | Posodobljeno 06. januar 2014 17.12 | Piše: S. I.

Ljudje si ob nastopu novega koledarskega leta postavimo visoke cilje, ki pa so pogosto previsoki. Kako doseči, da se bomo zaobljub dejansko tudi držali in ne bomo razočarani?

Teoretično so novoletne zaobljube nekaj čisto pozitivnega – navsezadnje si prizadevamo izboljšati nekaj, česar pri sebi ne cenimo ravno najbolj, kajne? Žal pa naše najboljše namere pogosto ne preživijo niti januarja. A namesto da bi se smilili sami sebi, bi se morda raje osredotočili na to, kako se zavezati nečemu, česar se bomo dejansko držali.

Najpogostejše novoletne zaobljube se največkrat vrtijo okoli zdravja in denarja. »Vsebina zaobljube ni tako pomembna kakor to, kako je zastavljena,« pravi Melissa Burkley, izredna profesorica socialne psihologije na državni univerzi ameriške zvezne države Oklahoma. »K zdravemu cilju lahko pristopimo na način, ki nam zagotavlja neuspeh, ali pa se ga lotimo tako, da nam bo to dejansko uspelo.«

Treba je biti natančen

Ljudje si, denimo, obljubimo, da bomo shujšali ali pa napisali roman. A po besedah Melisse Burkley so takšni načrti preveč ohlapni, da bi bili realistični: »Ključ do uspeha je natančnost.« Namesto da si rečemo, da bomo shujšali, bi si morali postaviti cilj, da bomo vsak mesec izgubili po pol kilograma. Namesto ohlapnih besed o pisanju knjige bi morali reči, da bomo vsak teden napisali po tisoč besed. »Če cilje zastavimo bolj konkretno, jih tudi lažje nadzorujemo. Če začnemo zaostajati, bomo to takoj vedeli,« pravi Burkleyjeva.

Kadar je cilj preveč abstrakten, je težko prevzeti odgovornost za neuspeh. »Povejte drugim, objavite svoje cilje na družabnih omrežjih. Sami sebi lahko lažemo, ne moremo pa lagati drugim,« pravi Burkleyjeva. Na pametnih telefonih so na voljo aplikacije, s katerimi lahko spremljamo svoj napredek, denimo pri hrani in telovadbi. Nekatere nam lahko pošiljajo opozorila, če zaidemo s poti, kar je lahko koristno, kadar začnemo izgubljati motivacijo.

Ena najpogostejših zaobljub je – nehati kaditi.

Več manjših zaobljub

»Postavljanje ciljev je nekaj, kar bi morali početi pogosteje,« je prepričana Melissa Burkley. Kakor so pokazale raziskave, smo lahko tako srečnejši in zadovoljnejši z življenjem. Če cilje seveda dosegamo oziroma se jim bližamo. Če pa si takšne zaobljube postavimo le enkrat na leto, utegnejo biti obsojene na propad. Bolje si je skozi vse leto postaviti več manjših ciljev. Tudi če nam ne uspe, lahko naslednji mesec začnemo znova.

Marsikdo si za novo leto zastavi, da bo imel višjo plačo. A čeprav je to pozitiven cilj, vključuje tudi druge dejavnike, ne le njih samih, denimo finančno stanje družbe, v kateri delajo, in razmere na trgu dela. »Treba se je osredotočiti na kaj, kar lahko nadzorujemo, in priznati, da nekatere stvari niso samo v naših rokah. In naša plača zagotovo ni odvisna le od nas,« opozarja Burkleyjeva.

Težko dosegljivi cilji

»Zaobljube, ki se lotevajo opojnih substanc, utegnejo biti težko uresničljive,« svari Melissa Burkley. »Priznati si moramo, da nečesa ne bomo mogli doseči le z lastno voljo. Novo leto morda ni najprimernejše za postavljanje takšnih ciljev, saj je praznično obdobje za marsikoga zelo stresno. In če leto začnemo utrujeni od stresa, se stvari lahko obrnejo proti nam. Pri takšnih odločitvah, kot je konec kajenja ali čezmernega uživanja alkohola, moramo imeti podporo domačih in zdravnikov.«

Zaobljube niso le stvar trdne volje. »Naša sposobnost samonadzora je omejena, saj se ljudje hitro utrudimo. Včasih že po četrt ure. Pri postavljanju težkih ciljev moramo biti realistični, kaj je mogoče in kaj ne. Nič ni narobe, če si postavimo izziv, a prezahtevna zaobljuba nas bo privedla le do tega, da jo bomo prelomili,« sklene Melissa Burkley. 

Deli s prijatelji