VROČE POLETJE

Tablete na vročini spremenijo delovanje

Objavljeno 19. junij 2015 11.00 | Posodobljeno 19. junij 2015 11.00 | Piše: M. F.

Najboljše jih je shranjevati v hladilniku, ob stranskih učinkih, ki so posledica visokih temperatur, pa je treba hitro ukrepati.

Čeprav se je poletna vročina malce umaknila, se vročih dni nedvomno lahko še nadejamo. Ko pa temperature dosežejo 30 stopinj in več, je potrebna previdnost tudi z zdravili.

Resno opozorilo

Vseeno je, ali zdravila jemljete vsak dan ali zgolj občasno, v poletnih vročinah te zahtevajo večjo pozornost tako pri doziranju kot tudi pri shranjevanju, opozarjajo strokovnjaki. Preden jih vzamete, vedno natančno preberite navodila, proučite stranske učinke, zlasti pa vpliv zdravil na termoregulacijo organizma in uravnavanje tekočine v njem.

Stranski učinek zdravil pri visokih temperaturah so najpogosteje padec krvnega tlaka, zmanjšan ali okrepljen učinek zdravila ter občutek slabosti in vrtoglavica.

Če se pojavijo ti stranski učinki, si čim hitreje s prho shladite telo ali se zavijte v hladne brisače ter obvezno uživajte veliko tekočine.

Upoštevajte sezonska pravila

  • Kronični bolniki, ki zdravila uživajo vsak dan, naj med 10. in 17. uro, torej v času najhujše vročine, ostajajo na hladnem v zaprtem prostoru.
  • Zdravila vedno shranjujte na temperaturi, nižji od 25 stopinj Celzija, najboljše v hladilniku. Visoke temperature lahko zmanjšajo učinek zdravil, zlasti antibiotikov, inzulina, analgetikov in pomirjeval.
  • Ob jemanju zdravil obvezno uživajte veliko tekočine, izogibajte pa se alkoholu in napitkom z veliko kofeina in sladkorja.
  • Če se po odmerku zdravila pojavi močan občutek žeje ali močan glavobol, obvezno poiščite pomoč zdravnika.

Stranska učinka nekaterih zdravil sta driska in bruhanje. Oboje močno poveča verjetnost dehidracije, ki je zlasti v poletnem času še nevarnejša. Izgubljeno tekočino obvezno nadomeščajte z novo.

Deli s prijatelji