OSTEOPOROZA

Svojim kostem moramo namenjati več pozornosti

Objavljeno 17. oktober 2014 16.30 | Posodobljeno 17. oktober 2014 16.30 | Piše: Marija Mica Kotnik

Dolgo je veljalo, da je osteoporoza ženska bolezen, vendar danes vemo, da si zaradi nje zlomi kost vsak peti moški po 60. letu starosti.

Ste si že izmerili kostno gostoto? Foto: Shutterstock

Nove študije dokazujejo, da je smrtnost pri moških v prvem letu po zlomu kolka 37-odstotna, še vedno pa se osteoporozi pri moških namenja premalo pozornosti in zato prevečkrat ni pravočasno odkrita in ustrezno zdravljena, je prepričana Duša Hlade Zore, dr. med., predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije: »V prihodnje bo treba več pozornosti nameniti ozaveščanju moških o nevarnostih osteoporoze, pomenu zgodnjega odkrivanja in zdravljenja. Eden od pomembnih korakov v tej smeri je tudi odločitev, da je letošnje leto posvečeno osteoporozi pri moških.«

Natančno število bolnikov ni znano

Natančnih podatkov, koliko ljudi boleha za osteoporozo v Sloveniji, ni. Ker pa se prebivalstvo tudi pri nas kot drugod stara, strokovnjaki ocenjujejo, da ima to kronično nenalezljivo bolezen tako kot drugod po svetu tudi pri nas po 50. letu starosti vsaka tretja ženska in vsak peti moški. »Približno enako število starejših Slovenk in Slovencev bo utrpelo tudi vsaj en osteoporozni zlom. Analize izračunov tveganja za zlome s pomočjo računalniškega modela Frax, ki smo ga v zvezi društev bolnikov z osteoporozo opravili 760 osebam, potrjuje trditev, da je tveganje za osteoporozni zlom pri ženskah 30-odstotno, pri moških pa 20-odstotno.«

Hlade Zoretova pravi, da je za slovenske bolnike z osteoporozo dobro poskrbljeno: »Lahko bi rekla, da so slovenski bolniki deležni dobre oskrbe, na razpolago so skoraj vsa zdravila za zdravljenje osteoporoze, ki jih poznajo v svetu. Lahko se predpisujejo v breme zdravstvenega zavarovanaja, nekatera sicer z določenimi omejitvami, program osteoporoze pa je uvrščen v program dela referenčnih ambulant. Kostno gostoto z aparaturo DXA si lahko izmerimo v več kot 40 centrih po državi, je pa res, da je pregled samoplačniški, razen za bolnike s sekundarno osteoporozo, in tu bi potrebovali spremembo. Strokovnjaki in društva se trudimo, da bi bila ta preiskava vsaj za rizične skupine, to je tiste z dejavniki tveganja za razvoj osteoporoze in njenih posledic, zlomov, uvrščena med pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.«

Ozaveščanje posameznika

Zveza in društva bolnikov z osteoporozo so s pomočjo svojih izobraževalnih programov precej prispevali k veliki splošni ozaveščenosti o osteoporozi, še več pa bi radi storili glede ozaveščanja vsakega posameznika, pravi sogovornica. »Menimo namreč, da poznavanje osebnega tveganja za osteoporozo pri prebivalstvu še ni dovolj prisotno v njihovi zavesti, zato je naše delo usmerjeno v informiranje, izobraževanje in spodbujanje naših članov, da bi svojim kostem namenjali več pozornosti. Z izračunavanjem tveganja za osteoporozne zlome z računalniškim modelom Frax udeležence opozarjamo na nevarnosti osteoporoze in njene posledice, zlome.«

Tako kot pri preostalih nenalezljivih kroničnih boleznih je tudi pri osteoporozi nujno, da živimo po načelih zdravega življenja, ki vključuje zdravo prehrano, veliko gibanja in izključuje škodljive razvade, denimo kajenje in prekomerno uživanje alkohola. Zato se na zvezi in v društvih trudijo, da bi za člane pripravili kar največ aktivnosti, pojasni Duša Hlade Zore in dodaja, da so glavne dejavnosti društev, namenjene predvsem njihovim članom, vse leto organizirana prilagojena telovadba, plavanje, pohodi, nordijska hoja, predavanja, srečanja članstva, izleti, organizirani dnevi zdravja v zdraviliščih in različne družabne dejavnosti, ki jih vodijo prostovoljke v društvih. »Vendar je vse to le del programa, s katerim manjšamo tegobe vse večje socialne izključenosti naših bolnih in starejših članov,« pravi predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije.

Dvajseti oktober

Ob svetovnem dnevu osteoporoze (to je 20. oktober) je priložnost, da družbo in naše člane spomnimo, da mora biti skrb za zdrave kosti in preprečevanje osteporoznih zlomov prednostna naloga nas vseh, poudarja Hlade Zoretova: »Svetovni dan je namenjen ozaveščanju članov društev, širše javnosti in tudi tistih, ki odločajo o zdravstveni politiki, o preprečevanju, zgodnjem odkrivanju in zdravljenju te tihe epidemije, ki se je še vedno premalo zavedamo.«

Ob letošnjem svetovnem dnevu osteoporoze so zveza društev bolnikov z osteoporozo in vanjo vključena društva organizirali številne dejavnosti po Sloveniji. »Osrednji slavnostni dogodek bo v soboto, 18. oktobra 2014, ob 12. uri v Ljutomeru. Pripravlja ga Društvo za osteoporozo Ljutomer v sodelovanju z Zvezo društev bolnikov z osteoporozo Slovenije. Letošnja prireditev bo posvečena osteoporozi pri moških in bo potekala pod geslom Moški gradite moč v sebi. Naj bodo zdrave kosti vaša prednost. V družbi skoraj tisoč članic in članov bomo izpostavili, da je osteoporoza bolezen, ki prizadene tudi moške, in kaj lahko ti storijo za preprečevanje osteoporoze in njenih najtežjih posledic, zlomov.«

V okviru meseca boja proti osteoporozi pa načrtujejo še druge zanimive dejavnosti, na katere vabijo vse, ki si želijo več izvedeti o tem. V petek, 24. oktobra, vse vabijo v blagovnico Maxi v Ljubljani. »V Klubu Maxi v prvem nadstropju bo od 9. do 12. ure brezplačno presejalno merjenje mineralne kostne gostote z ultrazvokom. Udeležencem bomo s pomočjo računalniškega modela Frax izračunali tudi tveganje za najpogostejše osteoporozne zlome, kot so zlomi kolka, vretenc, nadlahtnice in zapestja, v naslednjih desetih letih. Mogoč bo tudi posvet z zdravnikom,« sklene Hlade Zoretova. Letošnje aktivnosti bodo sklenili s predstavitvijo v njihovem glasilu Sončnica, ki bo izšla prvi teden v decembru.

Deli s prijatelji