VELNES

Svet razvajanja za dušo in telo

Objavljeno 19. december 2013 13.00 | Posodobljeno 19. december 2013 13.00 | Piše: Melita Meršol

Velnes. Originalna beseda wellness izvira iz angleščine in je sestavljena iz besed »well-being« in »fitness«.

Skupni imenovalec široke palete zdravstveno-sprostitvenih dejavnosti (masaže, savne, aromaterapije) pravzaprav pomeni nov življenjski slog. Privoščimo svojemu telesu razvajanje, prej pa se prepričajmo, kaj sprostitveni tretmaji v resnici so. Romantični paket za dva, neomejen vstop v savne, refleksne masaže, nočno kopanje, vodna telovadba; bolj ali manj podobne ponudbe številnih velneških centrov popeljejo v svet razvajanja. Kaj si obetamo, kaj lahko pričakujemo, da se bo nam in našemu telesu zgodilo na izbrani »terapiji«? S strokovnimi nasveti nam je pomagala dr. Veronika Seles s psihoterapevtskega inštituta PTI.

Kaj pravzaprav pomeni velnes?

Kljub temu, da danes vidimo uporabo besede velnes kar pogosto in tudi v različne namene, zanjo nimamo splošno sprejetega pomena. Vseeno bi lahko rekli, da je večplasten in da gre za stanje dobrega počutja, kar pa pomeni stanje sprejemanja samega sebe in posledično zadovoljstva s stanjem, v katerem smo. Velnes je tako predvsem stalni aktivni proces zavedanja svojega življenja, kar pa zahteva nenehno sprejemanje odločitev za boljše in uspešnejše življenje.

Je to res največ, kar lahko storimo zase, ko se želimo sprostiti?

Kot sem rekla v prejšnjem odgovoru, je velnes oz. stanje dobrega počutja večplastno, kar pomeni, da je sestavljeno iz več segmentov, kot so socialni, mentalni, fizični, duhovni, okoljski, finančni, intelektualni, poslovni in seveda čustveni velnes. Več ko je segmentov, ki nas zadovoljujejo, boljše je naše počutje. Pomembno se je torej truditi na vseh, kar pa večina velikokrat pozablja!

imageTudi sprostitev je del dobrega počutja in nikakor ni nezanemarljiva. Oblika pa je seveda odločitev vsakega posameznika.

Ne gre torej morda samo za trenutni pobeg od stvarnosti?

Vsi našteti segmenti so del stvarnosti, del, ki prispeva k pozitivnemu, dobremu splošnemu počutju. Seveda pa se marsikdaj zgodi, da človek nadomešča z drugimi segmenti tistega, ki mu manjka, da tako ne občuti tako močno njegovega pomanjkanja. Nikakor pa to ni rešitev na dolgi rok.

Kako vplivajo sprostitveni tretmaji na človeško psiho?

Vprašanje je, kako posameznik najde sprostitev. Vsak ima namreč svojstvene občutke, potrebe in poglede na stvari. Pomembno je, da najde sebi primerno sprostitev (pa naj bo to masaža, voda, hribi, gozd, meditacija) in ne sledi brezglavo drugim.

Kaj se, na primer, zgodi z našim telesom v savni?

Na splošno velja, da gre pri savnanju za ogrevanje in ohlajanje telesa, ob tem pa tudi za razstrupljanje in očiščevanje; pomaga pri mišični zatrdelosti, krepi imunski sistem in pomaga pri hujšanju.

Ob vsem tem se pojavi vprašanje, zakaj se posameznik savna in ali mu je to prijetno.

Kaj menite o masaži telesa?

Za masažo velja enako kot za vsa druga področja. Človek se mora vprašati, ali mu ustreza, in če, katera, sicer lahko bolj škoduje, kot pomaga, saj svoje telo v nekaj silimo in ga s tem posiljujemo. V resnici ga ne znamo slišati in zgolj sledimo mnenjem drugih, ker smo svojega popolnoma izgubili.

Ali sami obiskujete velnes?

Sama naredim marsikaj za dobro počutje, ki je sestavljeno iz najrazličnejših stvari. Predvsem pa se poslušam in si sledim!

Komu pa ga najbolj priporočate?

Če imamo v mislih savnanje, bazene in podobno, predvsem vsem tistim, ki jim to prija.

Ali pari, ki si privoščijo romantičen vikend paket v velnesu, res lahko izboljšajo svoj odnos?

Če v tem uživajo, vsekakor. Pari morajo početi skupaj tudi prijetne stvari, na kar z leti in ob pomanjkanju časa radi pozabljajo. Postanejo zgolj starši in pozabijo na partnerstvo. Druženje v dvoje, pa naj bo to sprehod, hribi, morje, tenis ali savna, je za partnerski odnos izredno pomemben element, ki vsekakor prispeva k splošnemu dobremu počutju! 

Deli s prijatelji