TUDI ŠKODLJIVA

Superživila na zatožni klopi

Objavljeno 15. april 2014 11.00 | Posodobljeno 15. april 2014 11.00 | Piše: M. F.

Ob poplavi eksotičnih superživil vse bolj pozabljamo, da našemu zdravju najbolj koristi lokalno pridelana hrana.

Jagode godži imajo tudi svojo temno plat.

Živila, ki so izjemno bogata z antioksidanti, denimo kvinoja, jagode godži, ohrovt in semena oljne kadulje oziroma čije (Salvia hispanica) ter še mnoga druga označujemo z izrazom superživila ali superhrana. Znana so namreč po številnih pozitivnih učinkih na telo. Toda pozor – niso koristna za vsakogar.

Ni vedno dobro

Superhrana namreč lahko pri nekaterih posameznikih povzroči več škode kot koristi. Tako denimo godži, kvinoja in ohrovt pri ljudeh, ki imajo težave z avtoimunskimi telesnimi spremembami, povzročajo resne težave ter v nekaterih primerih izzovejo celo artritis in bolezni ščitnice, trdi nutricionistka Petronella Ravenshear. Pojasnjuje, da lahko surov ohrovt, ki je pogoste sestavina zelenih smutijev, spremeni delovanje žleze ščitnice, pretiravanje s kvinojo, brezgluteinskim žitom, pa draži črevesno sluznico.

V skupini živil, ki povzročajo težave so tudi jagode godži in semena oljne kadulje. Oboje lahko pri občutljivih posamezniki izzove bruhanje oziroma dolgotrajno slabost.

Le marketinški trik?

Označevanje živil z izrazom superhrana je marketinško uspešna poteza, a raziskave kažejo, da kar pri 60 odstotkih ljudi, ki jih uživajo, nimajo takšnega učinka na zdravje, kot se domneva. Britansko združenje nutricionistov zato opozarja, da pri potrošnikih vzbujajo lažna pričakovanja glede koristi za zdravje.

Zaužiti je denimo treba kar 13 skodelic jagod godži, da bi telesu zagotovili toliko antioksidantov, kot jih je zgolj v enem jabolku, hkrati pa lahko preveč teh jagod izzove nastanek artritisa, opozarjajo strokovnjaki.

Najboljše je domače

»Seveda je potreba po superživilih razumljiva. Vsi iščemo čudežne rešitve za naše zdravstvene težave, zlasti pri težkih boleznih. Mnogi verjamejo, da jim bodo prav ta pri tem v pomoč,« pravi Ravenshearjeva.

Vse bolj priljubljena tako postajajo eksotična živila. Modrost, na katero so se opirali naši predniki, da je telesu najkoristnejša hrana iz okolja, v katerem smo odrasli, pa vse bolj tone v pozabo. Kar je slaba novica tako s stroškovnega (seveda potrošnikov, ne prodajalcev) kot tudi z zdravstvenega stališča.

Deli s prijatelji