SLADKOSTI

Suho sadje za zdrav posladek

Objavljeno 26. januar 2012 19.45 | Posodobljeno 26. januar 2012 19.45 | Piše: M. F.

Seznam koristnih snovi, ki se skrivajo v suhem sadje, je dolg, zato z njim kar največkrat nadomestite druge slaščice.

Ubogajte babice in si pripravite zalogo pisanih ter bogatih posladkov.

Naše babice so imele prav ko so govorile, da pri hiši nikoli ne sme zmanjkati suhega sadja. To namreč vsebuje velike količine železa, vitamine  C, E in betakaroten, antioksidante, od mineralov pa predvsem  kalcij in magnezij. Suho sadje je energijsko bogato, zato se je priporočljivo z njim sladkati pozimi, ko telo zaradi mraza potrebuje več energije. Ker je lahko prebavljivo in hranljive snovi hitro preidejo v kri, naj ga uživajo vsi, ki so fizično aktivni. Nekoliko manj je priporočljivo za tiste, ki so na dieti, saj vsebuje kar trikrat več kalorij kot sveže sadje.

Od domačih do bolj eksotičnih

Od nekdaj so pri nas priljubljene suhe slive, fige, jabolka, marelice, grozdje, v zadnjem času pa tudi eksotični sadeži, med njimi banane, ananas, papaja.

V 100 gramih suhega sadja je v povprečju od 600 do 800 mg kalija, v suhih bananah kar 1490 mg. Ta je  potreben za normalno delovanje mišic, prav suhe banane naj bi zato bile pogosto na jedilniku športnikov. S tem elementom bogate so tudi suhe marelice, poleg tega pa te vsebujejo rekordno količino betakarotena: v 100 gramih ga je kar 4620 mg. Pet suhih marelic pokriva kar 20 odstotkov dnevnih potreb po tem mineralu in pet odstotkov po železu.

Predvsem suhe slive so bogate s sorbitolom in z vlakninami ter imajo zato odvajalni učinek. Poleg tega so bogate s kalijem ter z vitaminoma C in K. Zaradi visoke vsebnosti vitamina C suhe slive pomagajo pri absorpciji železa.

Suhe fige sodijo sicer med najbolj kalorične, saj je v njih od 50 do 70 odstotkov sladkorja. Vsebujejo pa vitamine iz skupine B, vitamin C, betakaroten ter od mineralov kalcij, kalij, fosfor, železo in baker. Količina magnezija je v suhih plodovih trikrat večja kot v svežih.

Suho grozdje je zdrav in okusen vir sladkorja, bogato pa je s kalcijem in z železom.

Posušen ananas vsebuje velike količine magnezija in je zato učinkovit borec proti stresu. Če vas muči nespečnost, pred spanjem pojete pest suhega ananasa in popijte skodelico mleka.

Zdravi prigrizki

Suho sadje lahko uživate samostojno, lahko pa iz njih pripravite okusne in zdrave prigrizke, ki telesu hitro zagotovijo energijo in pisano paleto koristnih elementov. Za sadne kroglice potrebujete 100 g suhih marelic, 100 g mletih lešnikov ali orehov, tri žlice medu in malo cimeta. Suho sadje zmešajte v mešalniku, dodajte med, cimet in orehe, mešajte, da dobite homogeno maso, in iz nje oblikujte kroglice.

Za sadne palčke pa vzemite skodelico in pol ovsenih kosmičev, skodelico sesekljanega suhega sadja (marelice, slive, jabolka, rozine), tri žlice medu, štiri žlice pomarančnega soka, pol skodelice sesekljanih orehov in dve žlički raztopljenega masla. Sestavine dobro zmešajte in jih razporedite na s peki papirjem obložen pekač. V pečici pri 220 stopinjah pecite 10 minut, nato razrežite na palčke.

Deli s prijatelji