NEVARNO

Strupenih skoraj tisoč arom v parfumih

Objavljeno 30. oktober 2012 11.35 | Posodobljeno 26. oktober 2012 23.31 | Piše: M. F.

Obstaja 3000 sintetičnih sestavin dišav, 900 od njih je dokazano strupenih.

Ste prepričani da veste, kaj se skriva v ličnih stekleničkah?

Medtem ko so naši predniki za odišavljenje uporabljali naravne rastlinske in živalske vonje, so sodobni časi prinesli na tisoče sestavin, ki se uporabljajo v parfumih in drugih dišečih izdelkih.  Kadar se na oznaki izdelka nahaja besedica »parfumiran«, ste lahko prepričani, da boste ob njegovi uporabi izpostavljeni številnim kemikalijam. Sem sodijo losjoni za telo, šamponi, mila, izdelki za nego obraza in drugi, ki jih uporabljamo vsak dan. Za katere dišave dejansko gre in kakšne natančno so njihove sestavine, proizvajalci niso dolžni pojasnjevati. Spoznajte tri dobre razloge, zakaj bi se tudi na tem področju morali vrniti nazaj k naravi.

Najmanj 900 dišečih kemikaliji, ki se uporabljajo v parfumiranih izdelkih, je strupenih.

Obstaja približno 3000 sintetičnih sestavin dišav. Ameriški Nacionalni inštitut za varovanje zdravja je potrdil, da jih je 900 med njimi dokazano strupenih. Ko jih telo absorbira, lahko povzročijo težave v razvoju, rasti in delovanju celic, nekatere izzovejo dihalne težave, mnoge pa vplivajo celo na živčni sistem in s tem tudi na možgane.

Parfumi lahko povzročijo depresijo.

Vse več ljudi postaja zaradi pogoste izpostavljenosti kemikalijam nanje preobčutljivih. Pri takih posameznikih lahko ob uporabi dišav pride do alergijskih reakciji ali celo resnih zastrupitev. Raziskave so poleg tega dokazale, da je uporaba parfumov povezana z depresivno motnjo in s tesnobo pri tistih, ki so za kemikalije preobčutljivi.

Izzovejo spremembe v delovanju ščitnice ter drugih žlez z notranjim izločanjem.

V mnogih, sicer priznanih blagovnih znamkah vonjav se nahajajo slabo preverjene sestavine. Nekatere od njih lahko povzročijo spremembe v delovanju žleze ščitnice, ki nadzoruje vse presnovne procese v telesu, zato prihaja do debelosti, težav pri vzdrževanju normalne telesne teže, izgube las, spremembe razpoloženja, občutkov brezvoljnosti, utrujenosti in malodušja, povzročajo pa celo raka na ščitnici. Še posebej nevarne so kemikalije, ki v telesu posnemajo delovanje naravnih hormonov in s tem ovirajo naravno ravnovesje teh ter ovirajo delovanje žlez z notranjim izločanjem.

Deli s prijatelji