ZDRAVA HRANA

Strupene in zdrave ribe

Objavljeno 29. april 2014 11.00 | Posodobljeno 29. april 2014 11.00 | Piše: M. F.

Zaradi vsebnosti živega srebra se je nekaterim vrstam rib dobro izogniti.

Gojeni losos je zdrav, divji pa ga po vsebnosti zdravju koristnih snovi še prekaša.

S prehranskega vidika je morska hrana sijajna. Polna je beljakovin, vsebuje pa tudi koristne maščobe, ki so med drugim odlične za nohte, lase in kožo. A vendarle ima ta medalja tudi temnejšo plat. Zlasti nekatere vrste rib zaradi svojega življenjskega okolja in načina prehranjevanja vsebujejo veliko živega srebra. Poglejte, katerim se je zato dobro izogniti.

Raje ne: morski pes

Je na samem vrhu prehranske verige, torej se hrani z drugimi ribami. V organizmu nekaterih je veliko živega srebra, to pa se na koncu nakopiči še v telesu morskih psov. 

Namesto njega: divji losos

Divji losos vsebuje veliko vitamina D, vitamina B12, selena in maščob omega tri. Gojeni losos je prav tako zdrav, a divji ga po količini zdravju koristnih snovi še prekaša.

Raje ne: mečarica

Tudi ta je pri vrhu prehranske verige, zato se ji raje izogibajte.

Namesto nje: sardele

Veliko cenejše in bolj zdrave so sardele. Vedno poiščite sveže, so pa tudi konzervirane (sardine) dober izbor. Sardele so odličen vir maščob omega 3 in vitamina D.

Raje ne: skuša

Skuše sicer veljajo za eno najbolj zdravih vrst rib, so pa zaradi svoje neizbirčnosti na črnem seznamu. So namreč plenilci, pojedo vse, kar jim prekriža pot, zato lahko vsebujejo veliko živega srebra.

Namesto nje: inčuni (sardoni)

Te drobne ribice so okusne in se odlično podajo tako v solate kot omake, hkrati pa je v njihovem mesu vsebuje veliko manj živega srebra kot v mesu skuš. Poleg zdravih maščob vsebujejo tudi veliko železa.
     
Raje ne: tun albakor
 
Sredozemski, dolgoplavutni beli tun oziroma tun albakor je manjši od modroplavutnega, vendar vsebuje več živega srebra in si je v obliki zrezka več kot enkrat tedensko ni priporočljivo privoščiti.

Namesto nje: konzervirani tun

Tun, konzerviran v oljčnem olju ali v lastnem soku, ima manj živega srebra. Ne velja pa to za tunino z dodatki. Praviloma je živega srebra v tej največ.

Deli s prijatelji