ZDRAVJE

Strokovno o koencimu Q10

Objavljeno 18. september 2014 20.30 | Posodobljeno 18. september 2014 20.30 | Piše: Melita Meršol

Lovilec prostih radikalov.

Koencim Q10 ali ubikinon potrebuje skoraj vsak organ v našem organizmu. Deluje namreč kot močan antioksidant in varuje pred oksidativnimi poškodbami maščob, beljakovin in genskega materiala v celicah našega telesa. Nekaj strokovnih nasvetov nam je zaupala doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz dermatološke ambulante klinike Pacient.

Kaj je pravzaprav koencim Q10?

Koencim Q10 ali ubikinon je spojina, podobna vitaminom, ki jo najdemo v vseh celicah, tako rastlinskih kot živalskih. Poznan je tudi pod imenom vitamin Q, čeprav v nasprotju z drugimi vitamini nastaja tudi v vseh človeških organih in je predvsem v znotrajceličnih mitohondrijih in membranah naših celic. Deluje kot močan antioksidant in varuje pred oksidativnimi poškodbami maščob, beljakovin in genskega materiala v celicah našega telesa. V mitohondrijih ima pomembno vlogo pri celičnem dihanju in tvorbi energije, na membranah celic lovi proste radikale in preprečuje poškodbe membrane, poleg tega lahko regenerira druge antioksidante, na primer vitamin E.

Zakaj je koristen za naše telo?

Največ koencima Q10 nastaja v organih z visoko stopnjo metabolizma (srce, ledvica, jetra). V njih deluje kot prenašalec energije. Skupaj z drugimi antioksidanti lovi in nevtralizira proste radikale. Poleg presnove hranil, ki je eden najpomembnejših virov prostih radikalov, ti nastajajo tudi pri intenzivni in dolgotrajni telesni aktivnosti, kajenju in čezmernem izpostavljanju ultravijoličnim žarkom in onesnaženemu zraku. Prosti radikali poškodujejo tkiva in pospešujejo staranje. Glavni vir koencima Q10 je naša lastna sinteza, nekaj malega pa ga dobimo s hrano. Najbogatejši vir je meso, predvsem drobovina, in ribe. V mleku ga je bistveno manj. Med rastlinskimi viri so z njim bogati peteršilj, oreški, brokoli in avokado.

Kako pa vpliva neposredno na kožo?

Pomaga pri zaščiti kožnih celic tako pred lastnimi metabolnimi procesi kot tudi pred sončnimi žarki, ki so najpomembnejši dejavnik staranja kože. Poveča tvorbo in zmanjša izgubo hialuronske kisline ter zaščiti kolagen pred propadanjem. Tako ima koencim Q10 pozitiven vpliv na vlažnost kože, upočasni njeno kronološko staranje, zmanjša okvare kože zaradi sonca in upočasni nastajanje gub.

Kaj pomeni koži lasten koencim Q10?

Tako kot v vseh tkivih tudi v koži nastaja lasten koencim Q10. Po 30. letu se njegova sinteza postopoma zmanjšuje. Dokazano je, da se nanesen topikalno v kožo vpije, ker gre za relativno majhno v maščobi topno molekulo in ima tudi v obliki kreme ugodne učinke na staranje.

Je res, da ga pomaga ustaviti?

Staranje večinoma povzročajo oksidacijski procesi, pri katerih nastajajo prosti radikali – ti pa poškodujejo gradnike naših celic. Številni popravljalni mehanizmi, med njimi koencim Q10, lovijo proste radikale in nevtralizirajo njihove učinke. Ker je oksidacijskih poškodb manj, je proces staranja upočasnjen.

Kdaj je treba začeti jemati prehranska dopolnila, ki ga vsebujejo?

Raznovrstna prehrana in tvorba v telesu zadostujeta za normalno koncentracijo koencima Q10, vendar pa začne kmalu po 30. letu nastajanje lastnega Q10 počasi upadati. Nizke koncentracije so izmerili pri starejših ljudeh, pomanjkanje so ugotovili tudi pri bolnih z rakom, sladkorno boleznijo, boleznimi srca, mišic in živčevja. Tudi nekatera zdravila za zniževanje koncentracije maščob v krvi (statini) lahko znižajo raven koencima Q10. Natančnih priporočil, ali ga je treba nadomeščati in kdaj, ni. Vsekakor ga pri starejših ljudeh manjka.

Vaš nasvet?

Naše telo ustvarja ta pomembni antioksidant samo. Kadar ni pomanjkanja, dodajanje ni smiselno. Dokazano pa je, da se njegovo nastajanje z leti zmanjšuje in so prehranski nadomestki verjetno koristni. Vsekakor se o smiselnosti, odmerkih in možnem sočasnem vplivu zdravil, ki jih jemljete, najprej posvetujte z osebnim zdravnikom. Na upočasnitev staranja kože imajo nekaj pozitivnih učinkov tudi kreme, ki vsebujejo koencim Q10.

Deli s prijatelji