RAZISKAVA

Strokovnjaki so ovrgli prepričanje o zajtrku

Objavljeno 12. september 2014 09.00 | Posodobljeno 12. september 2014 09.00 | Piše: B. G.

Očitno smo živeli v zmoti, ko smo mislili, da je zajtrk kralj obrokov, ki pomaga pri hujšanju.

Leta in leta so strokovnjaki in nutriconisti zatrjevali, da obilen zajtrk pomaga pri hujšanju, saj zaradi tega čez dan ne zaužijemo preveč kalorij in se ne prenajedamo. Toda nova študija, ki so jo objavili v strokovni reviji American Journal of Clinical Nutrition, kaže, da zajtrk nima prav nobenega vpliva na izgubo telesne mase.

Strokovnjaki so v raziskavo vključili 300 prostovoljcev in jih proučevali štiri mesece; nekateri so jedli zajtrk, nekateri ne, drugi pa so jedli povsem običajno, kot so vajeni. Po 16 tednih so prišli do spoznanja, da ni prav nobene razlike v tem, koliko kilogramov je nekdo izgubil, pa če je jedel zajtrk ali ne.

Podobna študija, ki je prav tako objavljena v omenjeni reviji, je dala enake rezultate. Sodelovali so vitki prostovoljci, ki so jih razdelili v dve skupini. Ena je morala izpuščati zajtrk, drugi pa je bilo naročeno, naj ga jé redno. Presnovo raziskovancev so nato opazovali s pomočjo posebnih monitorjev, ki so beležili njihovo dejavnost. Ugotovili so, da so se tisti, ki so zjutraj uživali zajtrk, sicer več gibali, a so čez dan tudi zaužili toliko kalorij, kolikor so jih porabili. Rezultat je torej pokazal, da ni nobene razlike v izgubi telesne mase med skupinama, čeprav je res, da je imela skupina, ki je jedla zajtrk, več energije.

Zajtrk očitno ne bo pomagal pri hujšanju, a mnogi trenerji vseeno priporočajo, da najpozneje eno uro po zbujenju pojeste hranilen obrok, ki bo pomagal pri krepitvi mišic, ki so osem ur mirovale. Poleg tega zajtrk daje gorivo, ki vas bo gnalo čez dan, zato se ga ne izogibajte.

Deli s prijatelji