NERESNICE

Stres ni vedno slab

Objavljeno 09. julij 2012 12.30 | Posodobljeno 09. julij 2012 12.30 | Piše: M. F.

Ni res, da je stres za vse enak, da je vedno slab in da se je treba z njim spopadati zgolj na splošno znane načine.

Stres je slab le, kadar ga ni mogoče več obvadovati.

Stresu smo podvrženi vsi, nekateri redkeje, drugi pogosteje. In ker je postal tako rekoč del našega vsakdanjika, so se o njem spletli številni miti. Poglejte si jih šest.

Stres je za vse enak

Narobe. Stres je za vsakega posameznika drugačen. Kar je za nekoga stresno, ni nujno tudi za koga drugega – in vsak se na stresne situacije odzove drugače.

Stres je vedno slab

Če bi to držalo, bi lahko rekli, da smo srečni in zdravi le, če stresa ni. A to ne drži. Stres nas, če seveda nanj reagiramo pravilno, spodbuja k iskanju boljšega načina življenja. Obvladan stres nas tako naredi produktivnejše, medtem ko nas neobvladan resnično ubija.

Stres je povsod, nemogoče se mu je izogniti

Tudi to ni res. Mogoče je živeti nestresno življenje. Učinkovito načrtovanje, realni in dosegljivi cilji, prave prioritete, reševanje preprostih težav, da te ne postanejo velike, zlasti pa iskanje pravih rešitev za vsako težavo posebej, so najučinkovitejši načini.

Najbolj priljubljene tehnike sproščanja so najboljše

Ne drži. Univerzalne tehnike za sproščanje in bežanje pred stresom ni. Vsi smo različni in živimo različna življenja z različnimi zapleti in načini reševanja. Zato mora vsak sam najti tiste metode, ki mu najbolj ustrezajo.

Ni simptomov, ni stresa

Odsotnost simptomov ne pomeni vedno odsotnosti stresa. Prav prikrivanje teh z zdravili lahko preprečijo pravi način spopadanja z napetostjo.

Samo najočitnejši simptomi zahtevajo pozornost

Manjši simptomi stresa so zgodnja opozorila, da še lahko poskrbite, da zadeve ne uidejo izpod nadzora, zato jim namenite dovolj pozornosti in se ne pretvarjajte, da nimate težav, če ni tako.

 

Deli s prijatelji